O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A R C H I W U MIANGO odszedł od nas po długiej chorobie w dniu 31.12.2013. Miał 8 lat i 9 miesięcy. Był psem wszechstronnie wyszkolonym. Zdał egzaminy ratownicze: RH-FL, RH-T i RH-F. Uczestniczył w 4 akcjach.
Był niezastąpiony we wszystkich pokazach i prezentacjach oraz niezawodny w kontaktach z dziećmi.Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 29.12.2013 r. zmarł wieloletni przyjaciel naszego Stowarzyszenia wybitny kompozytor muzyki symfonicznej profesor Wojciech Kilar.
W imieniu STORAT-u składamy rodzinie zmarłego wyrazy współczucia.W dniach 14-15.12.2013 w treningach Storatu brał udział kolejny przedstawiciel GOPR. Tym razem to ratownik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej - przewodnik psa.
Celem wizyty było zapoznanie z: metodami szkolenia psów w STORAT, pracą psów i zespołów ratowniczych oraz przetestowanie swojego psa w celu dalszego szkolenia go w Storacie.Po raz drugi ratownicy Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT wzięli udział w akcji "Szlachetna Paczka". Za zebrane pieniądze wspomogliśmy jedną z potrzebujących rzeszowskich rodzin.

Raby odnalazł zagubioną kamerę. 8 grudnia 2013 r. ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR zostali poproszeni o próbę poszukiwania kamery, która dzień wcześniej została zagubiona gdzieś na odcinku pomiędzy Małym i Dużym Jasłem. Przeszukiwanie terenu rozpoczęli po dojściu od miejscowości Przysłup na szczyt Małe Jasło gdzie zostało wskazane miejsce, w którym właściciel ostatni raz operował kamerą. Kopny śnieg, bo około 50 cm, nie ułatwiał poszukiwań zaginionego przedmiotu, ale już po kilkuset metrach Raby odnalazł w nim zagubioną kamerę ku uciesze przewodnika i oczywiście właściciela poszukiwanej rzeczy. Warto przypomnieć, że Raby wraz z przewodnikiem Kamilem Krechlikiem mogli ćwiczyć wcześniej podobne sytuacje dzięki Stowarzyszeniu Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, w którym to zespół został wyszkolony.

Kolejna akcja poszukiwawcza. W nocy z 8/9.12.2013 r. cztery zespoły ratownicze wzięły udział w poszukiwaniach zaginionej 87-letniej chorej kobiety w Przedmieściu Czudeckim. Prowadzone działania poszukiwawcze w trudnych warunkach atmosferycznych nie doprowadziły do odnalezienia zaginionej.W nocy 2.12.2013 r. w Brzózie Stadnickiej 4 zespoły ratownicze STORAT poszukiwały zaginionego 92 - letniego mężczyznę. Po 1,5 godzinie poszukiwań pies zespołu STORAT odnalazł poszukiwanego. Wycieńczony i skrajnie wyziębiony mężczyzna, po zaopatrzeniu termicznym, został przetransportowany radiowozem policji do karetki pogotowia i przekazany służbom medycznym.
Więcej informacji na stronie Policji tutaj. O szczęśliwie zakończonej akcji napisały Nowiny i Super Nowości: Nowiny oraz Super Nowości 24.

21 listopada 2013 r. dwoje ratowników STORAT wzięło udział w III Eksperckiej Konferencji "Poszukiwanie Osób Zaginionych w Polsce i Europie - 2013", która odbyła się w Warszawie w dniach 20-21 listopada br. Organizatorami konferencji byli: Fundacja ITAKA, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji.
Więcej informacji na stronie Policji tutaj.Kolejne dwie licencje PSP w specjalności terenowej uzyskali przewodnicy psów STORAT, którzy w dniach 18-19 listopada 2013 r. w Nowym Sączu brali udział w egzaminach zorganizowanych przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych PSP.W dniu 26.10.2013 członek naszej organizacji - Jan Jarosiński - został uhonorowany medalem "Za 100 akcji ratunkowych" przez Grupę Bieszczadzką GOPR, której również jest członkiem. Gratulujemy!

W dniach 24 - 25 października 2013 r. w Sanoku odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Podmioty Ratownicze w Systemie Bezpieczeństwa Państwa”. Celem konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu systemu zintegrowanego ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Ponadto dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z tych dziedzin, propagowanie idei wolontariatu w służbach ratowniczych oraz integracja środowisk ratowników z Polski, Ukrainy i ze Słowacji.
W pierwszym dniu konferencji odbył się cykl sesji naukowo-szkoleniowych. Jeden z referatów nt. "Stowarzyszenie STORAT jako wsparcie jednostek państwowych w działaniach ratowniczych" przedstawił prezes STORAT - Tomasz Maciejewski. Ponadto prezes STORAT wraz z bryg. Mariuszem Feltynowskim z KG PSP oraz Naczelnikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR Grzegorzem Chudzikiem współprzewodniczył sesji nr III.

W drugim dniu konferencji odbyły się w Sieniawie k. Rymanowa warsztaty terenowe, gdzie wszystkie służby znalazły się w środku zdarzenia z wieloma poszkodowanymi, a tym samym miały okazję zapoznać się ze specyfiką współdziałania służb ratunkowych na lądzie, na wodzie i w powietrzu. Stowarzyszenie STORAT reprezentowało 5 ratowników z 2 psami. W warsztatach wzięły udział następujące służby i organizacje: Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Straż Graniczna, Prokuratura, Policja.

Zespoły STORAT wzięły udział w realizacji dwóch epizodów ćwiczeń:
1. Poszukiwanie przez zespół z psem na łodzi ciała zaginionego uczetnika wypadku w Zalewie Sieniawskim we współpracy z jednostkami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz WOPR.
2. Poszukiwanie przez zespół z psem zaginionego uczestnika wypadku, który oddalił się w szoku z miejsca zdarzenia oraz ewakuacja odnalezionego z trudnodostępnego terenu przez ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR przy pomocy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.W dniu 23 października 2013 r. około godz. 20:00 przewodnik z psem na prośbę sąsiada i po uzgodnieniu z policją przystąpił do poszukiwania zaginionego 62 letniego mężczyzny. Zaginięcie miało miejsce w niedzielę (20 października 2013 r.) Po 15 minutach poszukiwań pies odnalazł ciało zaginionego.
Więcej informacji na stronie Super Nowości tutaj.

W dniu 22.10.2013 dwa nasze psy z przewodnikami wzięły udział w spotkaniu z dziećmi z Przedskola Samorządowego w Woli Zarczyckiej. Zostaliśmy tam zaproszeni w ramach współpracy z grupą ratowników PCK z Nowej Sarzyny. Spotkanie miało za zadanie pokazanie dzieciom prawidłowego zachowania się w stosunku do psów i bezpiecznego kontaktu z nimi. Zaprezentowaliśmy również umiejętności psa ratowniczego oraz rozmawialiśmy z dziećmi o właściwym postępowaniu w przypadku zagubienia się w lesie.Zdjęcie grupowe w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: duże zdjęcie.W dniach 18 - 20 października 2013 r. gościliśmy 4 ratowników z Grupy Karkonoskiej GOPR. Celem wizyty było zapoznanie się z metodyką szkolenia na bringsel i meldunek oraz ze sposobem prowadzenia treningów psów. Goście mieli okazję zobaczyć także jak wygląda poszukiwanie osoby zaginionej przez psa z wykorzystaniem quada. Na zakończenie wizyty ratownicy z GOPR wyrazili chęć dalszej współpracy.

W dniach 9-11.10.2013 r. w Pstrążu, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych, Państwowa Straż Pożarna zorganizowała egzaminy gruzowiskowe klasy I. Jeden zespół ratowniczy STORAT zdał egzamin z wynikiem pozytywnym i uzyskał uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w kraju i zagranicą.Raby odnalazł zaginionego
Od 8 października 2013 r. policjanci, strażacy, ratownicy GOPR-u, a także rodzina i znajomi poszukiwali 76-letniego mieszkańca Jasła, który po południu poszedł na spacer do lasu. Zaginiony został odnaleziony 9 października br. przez przewodnika Kamila Krechlika z psem ratowniczym Raby z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Zaginiony leżał w zaroślach w pobliżu biegnącego przez las potoku w rejonie miejscowości Gorajowice. Zdezorientowanego i wycieńczonego mężczyznę, karetką pogotowia przewieziono do szpitala. Raby był szkolony w STORAT.
Więcej informacji na stronie Policji tutaj.W nocy z 24/25.09.2013 r. trzy zespoły ratownicze STORAT wraz z policją i innymi jednostkami ratowniczymi poszukiwały zaginionego w miejscowości Miłków k. Ostrowca Świętokrzyskiego 6 - letniego chłopca chorego na autyzm. Nad ranem, ok. godz. 7.00 nadeszła radosna wiadomość. Zespół ratowniczy z psem Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów powiadomił o odnalezieniu zaginionego dziecka. Przemoczony chłopiec stał w rzece Szewnianka. Odnaleziony - został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego. Więcej szczegółów o poszukiwaniach na stronach KWP Policji w Kielcach.Decyzją Komisji Szkolenia Psów STORAT i przewodników w sierpniu tego roku na emeryturę przeszły dwa nasze psy: RZEPA i PLATON.
11-letni obecnie PLATON (ORFEUS Traho) w ciągu 9 lat pracy wziął udział w 57 akcjach poszukiwawczych. Odnalazł 1 osobę, której niewątpliwie uratował życie. Jest jedynym do tej pory, psem w STORAT, który zdał egzamin RH-F w klasie B.

W dwunastym roku życia emerytką została RZEPA (NATHALIE Traho). W ciągu 10 lat pracy wzięła udział w 78 akcjach, w których odnalazła 5 osób (3 żywe i 2 martwe). W 2009 r. zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Pies Bohater Profesjonalista”.
Oba psy czują się dobrze, mimo wieku są pogodne, chętnie się bawią. Do końca życia mają zapewniony dom, pełną miskę i mnóstwo miłości.W dniach 13-15.09.2013 r. w Lipowcu odbyło się szkolenie wyjazdowe STORAT. W zajęciach udział wzięło 22 ratowników z 10 psami.

    Program szkolenia obejmował:
  • elementy pracy poszukiwawczej psów na różnym poziomie zaawansowania,
  • pozorowaną akcję nocną,
  • szkolenie nawigatorów z posługiwania się oprogramowaniem do planowania i analizowania akcji poszukiwawczych przy współpracy z odbiornikami GPS dla zespołów i psów,
  • teorię rozchodzenia się zapachów,
  • pierwszą pomoc przedlekarską,
  • transport poszkodowanego prowizorycznym środkiem transportu,
  • nawigację w terenie przy pomocy busoli dla przewodników psów i kandydatów na nawigatorów oraz szkolenie z pracy węchowej na gruzowisku.
Szkolenie z pierwszej pomocy przedlekarskiej przeprowadził kol. Jacek Wiatr z firmy Twoje Ratownictwo.
Pierwszej pomocy przedweterynaryjnej nauczała lek.wet. Barbara Maciejewska.W dniach 6 - 8 września 2013 r. troje ratowników z 1 psem było uczestnikami IV Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego WRS KOZUBNIK 2013 zorganizowanych przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Hasłem tegorocznych warsztatów było: "3 X Współpraca" na kilku frontach: przewodnik - pies, poszkodowany - ratownik, ratownik - ratownik.Dnia 30.08.2013 r. w Nowym Sączu pięcioro przewodników STORAT z psami zdało egzamin w klasie 0 o specjalności terenowej. Egzamin był zorganizowany przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych PSP.W dn. 28.08.2013 r. w Nowym Sączu odbyły się egzaminy psów w klasie 0 o specjalności gruzowiskowej wg regulaminów PSP. Dwoje przewodników STORAT z psami zdało egzamin z wynikiem pozytywnym.W nocy z 4/5.08.2013r. dziesięcioro ratowników z czterema psami brało udział w akcji poszukiwawczej 43-letniego chorego mężczyzny w okolicach miejscowości Gózd.14 lipca 2013r. czterech ratowników i dwa psy brały udział w akcji poszukiwawczej 72-letniego mężczyzny zaginionego 22 czerwca w Tarnobrzegu.W dniu 13 lipca 2013r. braliśmy udział w pokazie na pikniku rodzinnym "Bezpieczne Wakacje 2013", który odbył się w miejscowości Dylągówka. Piknik był organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Rzeszów oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KMP w Rzeszowie.W dniach 6-7 lipca 2013r. w Nowym Łupkowie odbywał się Redyk Karpacki 2013, w którym także wzięliśmy udział. W niedzielę zaprezentowaliśmy poziom wyszkolenia psów ratowniczych.W nocy z 3/4.07.2013r. pięciu ratowników i dwa psy brało udzial w akcji poszukiwawczej 82-letniego mężczyzny w okolicach Mielca.W dniu 27.06.2013r. trzech ratowników STORAT brało udział w seminarium "Wykorzystanie technik analizy statystycznej i geolokalizacyjnej dla potrzeb bezpieczeństwa publicznego – aspekty informacyjne i organizacyjne" organizowanym przez Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Grupę Podhalańską GOPR oraz ESRI Polska.
Poza organizatorami swoje prelekcje mieli również przedstawiciele Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz główny gość: Robert Koester z USA. Koester jest autorem publikacji z jakich korzystaliśmy od dawna w naszej pracy, ale również twórcą największej na świecie bazy danych przypadków zaginięć ISRID (International Search and Rescue Incident Database). Baza historycznych przypadków zaginięć i zachowania osób zaginionych, która z pomocą analizy statystycznej i metod informatycznych ułatwia obecnie planowanie i prowadzenie akcji poszukiwawczych.
Seminarium było kolejną okazją do wymiany doświadczeń poszczególnych grup ratowniczych jak i kontynuacją idei stworzenia podobnej bazy danych w warunkach Polski.W nocy z 20/21.06.2013r. cztery zespoły ratownicze STORAT poszukiwały zaginionej 82 - letniej mieszkanki Sieteszy w powiecie przeworskim.W dniach 28 i 29.05.2013r. czterech przewodników z psami uczestniczyło w Pionkach w zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną egzaminach psów ratowniczych o specjalności terenowej I klasy. Wszystkie zespoły STORAT zdały egzamin i uzyskały certyfikat psa terenowego I klasy.W nocy z 25/26.05.2013r. dwa zespoły STORAT na terenie Gliwic brały udział w poszukiwaniach chorego 28-letniego mieszkańca tego miasta.W dniu 25.05.2013r. dwa zespoły ratownicze STORAT z psami uczestniczyły w Smolnicy (pow. gliwicki) w zabezpieczeniu imprezy konnej "Kawaleryjka 2013".Na zaproszenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Rady Osiedla i Domu Kultury Nowe Miasto 19.05.2013r. wzięliśmy udziału w pokazach z okazji pikniku rodzinnego przy pływalni Delfin w Rzeszowie.W dniu 9.05.2013r. przedstawiciele STORAT byli obserwatorami na egzaminach gruzowych PSP w Nowym Sączu. Było to możliwe dzięki uprzejmości KW PSP w Rzeszowie i podległych jednostek.

W dniach 6-7 kwietnia 2013r. odbył się w Rzeszowie VI Rzeszowski Półmaraton wraz z biegami towarzyszącymi w ramach Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego. W niedzielnym Biegu Głównym – Półmaratonie na dystansie 21,097 km wystartowała v-ce prezes Storat Iryna Kuchko.Zdrowych, spokojnych i radosnych
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
członkom, współpracownikom i sympatykom
życzy ZarządCzłonkowie STORAT z województw śląskiego i małopolskiego organizują nabór

23 lutego 2013r. STORAT kontynuował poszukiwania 20-letniego mężczyzny. W akcji udział wzięło 5 ratowników i 3 psy. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.W dniach 16 - 18 lutego 2013r. ratownicy STORAT na wezwanie KMP Rzeszów włączyli się do akcji poszukiwawczej 20-letniego mężczyzny. W akcji udział wzięło 8 ratowników i 3 psy. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego, a KMP w Rzeszowie prowadzi dalsze poszukiwania. Zespoły STORAT pozostają w gotowości na wypadek, gdyby Policja miała jakieś nowe zadania dla nas.W dniu 3 lutego 2013r. na VI Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Rzeszowie STORAT zorganizował stoisko informacyjne i pokaz wyszkolenia psów. W czasie trwania wystawy kwestowaliśmy na rzecz naszej organizacji.

D O    A R C H I W U M    2 0 1 2