O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A R C H I W U M26 grudnia 2012 r. kolejny wyjazd 8 ratowników i 3 psów STORAT do akcji poszukiwawczej w Krasnej. Zaginiony 61-letni mężczyzna został odnaleziony w trakcie dojazdu zespołów STORAT na miejsce akcji.23 grudnia 2012 r. 8 ratowników i 3 psy STORAT wzięło udzial w akcji poszukiwawczej w Jaśliskach. Zaginiona 57-letnia kobieta została odnaleziona przez ratownika GOPR. Więcej na stronie KWP Rzeszów: tutaj.Czy słyszysz - poprzez hałas ulicy, ludzki gwar, krzyki, śpiewy, narzekania, codzienne odgłosy życia – śpiewy anielskie?
Czy dostrzegasz - wśród świateł ulicznych, wystawowych neonów, reflektorów samochodowych – Jego gwiazdę?
Przyszedł, aby nam pomóc żyć.
Żeby poprzez naszą małość, podłość, nędzę, poprzez chęć prześliźnięcia się przez świat w wygodzie i spokoju potrafiła się przebić nasza wspaniałość.
Żebyśmy – mali spryciarze – potrafili rzucić na szalę służby Dobru – siebie samych...

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam samych radosnych chwil w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz wielu łask od Nowonarodzonego Jezusa, a w Nowym Roku optymizmu, pomyślności, zdrowia i realizacji zamierzonych celów.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołow Ratowniczych z Psami w tym roku włączyło się do akcji "Szlachetna paczka" w Rzeszowie.
Akcja organizowana jest już dwunasty raz. Pierwsza edycja projektu zorganizowana była przez grupę studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie pod kierownictwem ks. Jacka Stryczka, który obecnie jest prezesem Stowarzyszenia WIOSNA, i obdarowała wtedy 30 ubogich rodzin. W 2012 roku projekt organizowany jest w 432 lokalizacjach w całej Polsce przez 7800 wolontariuszy. Więcej informacji o akcji Szlachetna paczka tutaj.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT informuje, że w latach 2011 i 2012 w organizowanych kwestach zebrano:
w 2011r. - 3338,52 zł
w 2012r. - 1758,06 zł
Razem - 5096,58 zł
Wydaliśmy 4915,67 na działalność statutową, czyli sprzęt akcyjny.Raby - owczarek niemiecki, który od szczeniaka był szkolony w STORAT na mocy porozumienia o współpracy Grupy Bieszczdzkiej GOPR i naszej organizacji, odniósł kolejny sukces. Podczas szkolenia w Austrii na lodowcu Kaunertal Raby został przeegzaminowany na najwyższą klasę C psa lawinowego. Gratulujemy Rabemu i Kamilowi!
Więcej informacji o tym sukcesie wraz ze zdjęciami tutaj.W nocy z 4/5.12.2012 r. 3 zespoły STORAT poszukiwały zaginionego 54-letniego mieszkańca Biłgoraja. W wyznaczonym terenie nie odnaleziono zaginionego.18.11.2012 r. w okolicach Łodzi odbyła się VI edycja rajdu samochodów terenowych "Rekreacja 4x4". Załoga Piotra Binieckiego, w której pilotem jest jeden z nawigatorów STORAT - Damian Gałka, zajęła pierwsze miejsce w klasie turystyk. Na ponad 110km trasie z Łodzi do Brzezin zdobyli wszystkie punkty w swojej kategorii oraz dwa z klasy extreme, co zagwarantowało tak wysoki wynik. Gratulujemy!
Więcej informacji o rajdzie wraz ze zdjęciami tutaj. Poniżej zdjęcie dwóch najwyżej ocenionych załóg w klasie turystyk.

W dniu 17.11.2012 r. o godzinie 18, w chwili wyjazdu zespołów na trening (nocna akcja pozorowana), zostaliśmy powiadomieni o poszukiwaniach zaginionego mężczyzny w Zabajce. Mężczyzna wyjechał konno z Klubu Zabajka, a godzinę pózniej koń wrócił sam. Do akcji, w której brało udział kilkudziesięciu członków OSP, włączyli się wszyscy uczestnicy naszego treningu (20 osób). Jednemu z naszych zespołów udało się nawiązać kontakt telefoniczny z mężczyzną, który swoim samochodem odwoził zaginionego do Rzeszowa. Zaginiony został przez niego zabrany z drogi na trasie Budy Głogowskie - Bratkowice. Na polecenie Policji, zaginiony został przekazany do stacji Pogotowia Ratunkowego.
O godz.20,20 członkowie Storatu wyjechali do Bud Głogowskich na zaplanowany trening.W dniu 25.10.2012 r. w Pstrągowej odbyła się robocza odprawa dla Naczelników prewencji Policji garnizonu podkarpackiego. Na zaproszenie sztabu Policji KWP w Rzeszowie, przedstawiciele STORATu, w czasie 2-godzinnej prelekcji, zapoznali uczestników odprawy z zasadami pracy zespołów ratowniczych w czasie poszukiwań osób zaginionych. Przedstawiona została praca nawigatorów i przewodników psów ratowniczych. W odrębnym referacie Storat przedstawił charakterystykę zachowań suicydalnych osób zaginionych i wynikające z nich sposoby poszukiwań. Wszystkie wykłady uzupełniane były przygotowanymi prezentacjami (plansze, mapy, filmy, itp.)13.10.2012 r. SZOT (springer spaniel walijski) zadebiutował szkoleniowo na egzaminie PT 1. Zdobył ocenę bardzo dobrą, miejsce 2 w konkurencji 7 psów i puchar dla najmłodszego uczestnika egzaminów.

W dniach 10-11.10.2012. w Warszawie zorganizowana została II ekspercka konferencja Fundacji ITAKA na temat: "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i Europie-2012". W konferencji wzięli udział między innymi: przedstawiciele ITAKI, MSWiA, Komendy Głównej Policji, GOPR, TOPR, Państwowej Straży Pożarnej, Policji z Wielkiej Brytanii oraz organizacji zajmujących się poszukiwaniem dzieci w Europie i USA.
STORAT (reprezentowany przez 3 osoby) przedstawił referat uzupełniany filmami pt. "Nowatorskie metody poszukiwania osób zaginionych-zastosowanie psów ratowniczych w poszukiwaniu osób zaginionych".
Program konferencji do pobrania jako plik .pdf tutaj.W dniach 6 i 7.10.2012. w Rzeszowie i Zabajce przeprowadzone zostały Egzaminy Psów Ratowniczych organizowane przez ZKwP O/Rzeszów przy współpracy STORATu. Psy były oceniane wg. międzynarodowych regulaminów IRO/FCI.
Do egzaminu RH-FL (terenowy) zgłoszono 11 psów.
   W klasie E przystąpił do egzaminu 1 zespół (przewodnik i pies), zaliczył 1.
   W klasie A przystąpiło do egzaminu 7 zespołów, zaliczyło 3.
   W klasie B przystąpiło do egzaminu 3 zespoły, zaliczyły 3.
Do egzaminu RH-T (gruzowy) zgłoszono 12 psów.
   W klasie E przystąpił do egzaminu 1 zespół, zaliczył 1.
   W klasie A przystąpiło do egzaminu 11 zespołów, zaliczyło 6.

Zarząd STORAT dziękuje wszystkim uczestnikom, pozorantom, pomocnikom i osobom pełniącym wyznaczone funkcje w czasie trwania egzaminów - za zaangażowanie i pracę na rzecz ratownictwa.W nocy z 21/22.09.2012 r. cztery zespoły ratownicze poszukiwały 75-letniego chorego mężczyzny w okolicach miejscowości Trzciana (pow. mielecki). Zaginiony został odnaleziony poza rejonem poszukiwań przez leśniczego po zakończeniu działań przez zespoły STORAT.W nocy z 30 na 31 sierpnia jeszcze jedno wezwanie do akcji w tym miesiącu. Ponownie 5 ratowników z 2 psami wyjechało na akcję poszukiwawczą tym razem 52-letniego wędkarza w miejscowości Zakalew koło Kocka. Poszukiwania trwały już od 5 dni. Zwłoki zaginionego zostały odnalezione przez Policję w chwili przyjazdu zespołów STORAT na miejsce poszukiwań.28 sierpnia 2012 r. 5 ratowników i 2 psy zostały wezwane na kolejną akcję. Tym razem poszukiwania dotyczyły 61-letniego, chorego mężczyzny w okolicach Majdanu Sieniawskiego. Trzeci zespół ratowniczy miał dojechać 5 godzin później, ale jak się okazało nie było to konieczne, gdyż zaginionego znalazła osoba przygodna w okolicach wsi Adamówka. Akcja została przerwana po godzinie i dwudziestu minutach pracy pierwszych zespołów.
Więcej informacji o poszukiwaniach na stronach KPP Przeworsk.W nocy z 14 na 15 sierpnia 2012 r. ponownie do akcji w okolicach miejscowości Kamionka-Ruda wyjeżdża 9 osób i 4 psy STORAT. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie udaje się odnaleźć zaginionego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej. Na szczęście zostaje on odnaleziony 15 sierpnia wieczorem na dworcu w Sędziszowie.
Wieczorem 15 sierpnia STORAT otrzymuje również kolejne wezwanie na akcję do poszukiwań 72-letniego mężczyzny w miejscowości Hyżne. Akcję odwołano 15 minut później (w trakcie wzywania zespołów) - zaginiony został odnaleziony.11 sierpnia 2012 r. ratownicy STORAT otrzymali kolejne wezwanie. Do akcji poszukiwania 17-letniego chorego chłopca w pierwszym rzucie skierowano 5 osób i 2 psy, ponieważ zaistniała konieczność jak najszybszego włączenia się do tej akcji. Dodatkowe zespoły miały dojechać w terminie późniejszym. Zaginiony został odnaleziony, gdy zespoły oczekiwały na transport.W nocy z 2 na 3 sierpnia 2012 kolejna akcja poszukiwawcza w tym tygodniu. W akcji wzięło udział 8 osób i 3 psy. Ciało zaginionej kobiety odnalazł pies STORAT w odległości około 200m od domu, po 30 minutach pracy.

W ostatnią noc lipca 2012 3 psy i 7 ratowników STORAT uczestniczyło w akcji poszukiwawczej 56-letniej chorej kobiety. Zaginiona została odnaleziona przez psa w terenie przeszukanym wcześniej przez służby profesjonalne (Policję, OSP, PSP). Do chwili odnalezienia przebywała w terenie przez 12 godzin. Została odnaleziona w nocy o godz. 2:20. Kobieta spała w gęstych zaroślach, była pod wpływem leków. Po dowiezieniu jej do bazy akcji została oddana pod opiekę lekarza.
Więcej informacji o poszukiwaniach na stronach KWP w Rzeszowie.W nocy z 16/17.07.2012 r. 4 zespoły ratownicze z psami brały udział w poszukiwaniu 39-letniego mieszkańca Gbisk koło Strzyżowa. Akcja poszukiwawcza została przerwana po odnalezieniu się zaginionego, który przebywał u rodziny w Dębicy (około 40 km od miejsca zaginięcia).W nocy z 1/2.07.2012 r. 11 ratowników, w tym 6 przewodników z psami brało udział w poszukiwaniu 62-letniego mieszkańca miejscowości Tereszpol Zygmunty w pow. biłgorajskim.24 czerwca 2012 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Małopolskim zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Tematem spotkania było przybliżenie wiadomości związanych z zachowaniem psów, ich reakcjami oraz właściwym postępowaniem z czworonogami. W spotkaniu udział wzięło 2 przewodników z psami.W dniu 10.06.2012 w Szkole w Zaczerniu Storat zaprezentował pokaz wyszkolenia psów ratowniczych. W pokazie udział wzięło 8 psów i 12 osób. Pokaz obejmował elementy posłuszeństwa indywidualnego i grupowego, sprawności z wykorzystaniem przeszkód oraz prezentację zachowań psów po znalezieniu "zaginionego".W dniu 13.05.2012 na Podkarpackiej Wystawie Psów Rasowych w Sanoku, STORAT zaprezentował pokaz wyszkolenia psów ratowniczych, przekazując równocześnie publiczności podstawowe informacje o naszej organizacji i jej zadaniach.W dniach 11-13.05.2012 w Rabce przedstawiciele STORATu uczestniczyli w bardzo ciekawym szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Wspierania Ratownictwa na Podhalu. Szkolenie dotyczyło poszukiwań osób martwych (na lądzie i w wodzie). Nasza organizacja wydelegowała 2 osoby z psami, które wzięły udział w zajęciach praktycznych i pokazały przygotowaną prezentację na temat nowych metod poszukiwania zaginionych.Zdjęcie grupowe w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: duże zdjęcie.W nocy z 27/28.04.2012 r. w Solinie trzy zespoły ratownicze brały udział w poszukiwaniach 23-letniego mężczyzny.W dniach 20-23 kwietnia 2012 r. 5 ratowników i 2 psy STORAT brały udział w drugich już Międzynarodowych Manewrach Zespołów Ratowniczych organizowanych przez Oddział Rejonowy PCK w Żarach i Grupę Ratownictwa Specjalnego PCK w Żarach. Pierwszej nocy braliśmy udział w przeszukiwaniu terenu leśnego. Następnego dnia nad zalewem Karaś w Lubsku prowadzona była symulacja powodzi i praca psów z pontonu. W sobotni wieczór manewry przeniosły się do cegielni, miejsca katastrofy budowlanej.

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy biorący udział w manewrach zostali poinformowani o faktycznym zaginięciu 50-letniej kobiety w pobliskiej miejscowości. Na prośbę Policji i organizatorów do akcji poszukiwawczej włączyły się również zespoły STORAT. Kobieta została odnaleziona przez patrol Policji w sąsiedniej miejscowości u znajomych.

W dniu 14 kwietnia 2012 r. dwóch ratowników Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Gdańsk uczestniczyło w szkoleniu nawigatorów prowadzonym w Bełchatowie przez STORAT. Tematy poruszone na szkoleniu dotyczyły wykorzystania odbiorników GPS podczas akcji poszukiwawczych, współpraca urządzeń z oprogramowaniem OziExplorer, zarządzanie mapami i zbieranymi informacjami. Jest to kolejny krok na drodze wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy pomiędzy naszymi organizacjami.

Gdy nadejdą święta niech nadzieja i radość zastukają do Państwa drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia.
                                                                                                    Członkowie i Zarząd

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie - inspektor Zdzisław Stopczyk - na spotkaniu w dniu 29.03.2012 roku przekazał przedstawicielom STORAT-u specjalne podziękowania za udział i zaangażowanie w akcję poszukiwania 13-letniej dziewczynki w Rzeszowie. Więcej o spotkaniu na stronach KWP w Rzeszowie.

W nocy 24.03.2012 r. 20 ratowników i pięć psów kontynuowało poszukiwania zaginionej 13-latki z Rzeszowa. W trakcie prowadzonych działań, otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie jeden z naszych zespołów wypłoszył zaginioną, która ucieka przez osiedle Słoneczny Stok. Jak się później okazało, 13-latka została zauważona, a następnie zatrzymana przez mieszkańców Rzeszowa, którzy przekazali dziewczynkę funkcjonariuszom policji. Więcej o poszukiwaniach na stronach KWP w Rzeszowie: link oraz Gazety Wyborczej: link i link.W nocy z 22/23.03.2012 r. trzy zespoły ratownicze STORAT prowadziły poszukiwania zaginionej 13-latki w Rzeszowie. Więcej na stronie KWP Rzeszów: link.Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci w dniu 20.02.2012 naszego Kolegi Józefa Uznańskiego - ratownika TOPR, a wcześniej Grupy Tatrzańskiej GOPR. Józek był w czasie wojny legendarnym kurierem AK, który w jednej z akcji skokiem z wagonika kolejki linowej i brawurowym zjazdem na nartach, zdołał uratować się przed aresztowaniem. Był świetnym ratownikiem, instruktorem, narciarzem ... Dla nas był przede wszystkim "psiarzem" - przewodnikiem owczarka niemieckiego CYGANA, jednego z pierwszych psów lawinowych GOPR. Był człowiekiem, którego nigdy nie zapomnimy.
W załączeniu 2 "historyczne" już zdjęcia z Kroniki Psów Ratowniczych GOPR.
1. Cygan - z krótką informacją z 1974 r pisaną przez Martę Gutowską
2. Szkolenie w Maciejowej (1978) - trzeci od lewej Józef UznańskiW dniu 19.02.2012. r. nasz najstarszy pies ratowniczy Nathalie Traho RZEPA skończył 10 lat. Sędziwa Jubilatka zaprosiła nas na tort urodzinowy i szampana do Bacówki pod Rawką w BieszczadachW dniach 17 - 20.02.2012 r. 21 ratowników z 10 psami uczestniczyło w szkoleniu lawinowym zorganizowanym w Bieszczadach. Bazą szkolenia była Bacówka pod Małą Rawką.
W czasie trzydniowych zajęć w dwóch grupach szkoliły się psy początkujące oraz zaawansowane. Warunki śniegowe sprzyjały przeprowadzeniu wielu ćwiczeń praktycznych.
W szkoleniu udział wziął przewodnik psa z Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz w sobotę 19.02 - 4 funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Ustrzykach Górnych.W dniach 11-12.02.2012 r. w Rzeszowie odbyła się V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Jak co roku w porozumieniu ze Związkiem Kynologicznym w Polsce Oddział w Rzeszowie, na wystawie pojawili się ratownicy z psami Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Na stoisku w Hali Podpromie prezentowano osiągnięcia STORAT oraz sprzęt, którym dysponują ratownicy, w tym ten zakupiony ze środków zgromadzonych na kwestach prowadzonych w czasie wystaw w poprzednich latach. Kulminacyjnym punktem udziału ratowników w wystawie, był niedzielny pokaz wyszkolenia psów ratowniczych na ringu głównym, który cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonej licznie widowni. Zaprezentowano elementy posłuszeństwa indywidualnego i grupowego, pokaz sprawności poruszania się psów na przeszkodach oraz elementy pracy poszukiwawczej.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli nas, wrzucając datki do puszek.3 lutego 2012 r. o godzinie 9:00 STORAT, przez KWP Rzeszów, zgłosił chęć włączenia 2 psów i 5 ratowników do akcji poszukiwawczej ciała zaginionej 6-miesięcznej dziewczynki w Sosnowcu. KWP Katowice uznała jednak, że poradzi sobie własnymi siłami. Ciało dziewczynki odnaleziono późnym wieczorem 3 lutego 2012 r.STORAT w tym roku również przyłączył się do XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizując jedną z atrakcji - pokaz wyszkolenia psów. Obok nas w Wisłoku kąpieli zażywało ponad 20 osób Rzeszowskiego Klubu Morsów "Sopelek".Sukces psa GOPR Grupy Bieszczadzkiej szkolącego się w STORAT!
"Zdarzenie miało miejsce w dniu 01.01.2012r. ok. godz. 14:30 w okolicy szczytu Rypi Wierch. Dwoje turystów w wieku 26 i 28 lat wyszło w góry celem przejścia odcinka niebieskiego szlaku granicznego. Niestety ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe panujące wówczas w górach zgubili ścieżkę. Podejmowane próby odnalezienia szlaku nie powiodły się, przez co zdecydowali poprosić o pomoc GOPR. W rejon poszukiwań wysłano dwa patrole. Pierwszy patrol ratowników na skuterze śnieżnym miał za zadanie namierzenie śladów poszukiwanych turystów na niebieskim szlaku. Natomiast patrol drugi z psem rozpoczął przeszukiwanie terenu z miejsca, które było najbardziej prawdopodobnym kierunkiem, w którym mogli zboczyć poszukiwani tj. Przełęcz pod Kiczerką. Już po kilkuset metrach pies natrafił na świeży ślad, którym o godzinie 15:35 doprowadził ratowników do mocno przemarzniętych i wyczerpanych turystów. Ze względu na znaczną pokrywę śnieżną, zbliżającą się noc, która niosła spadek temperatury poniżej zera oraz trudne warunki terenowe turyści mieli dużo szczęścia, że cała ich wycieczka zakończyła się szczęśliwie. Wspomniana powyżej akcja poszukiwawczo-ratownicza jest pierwszą, w sukcesie której dopomógł Raby. Warto przypomnieć również, że dzięki współpracy Grupy Bieszczadzkiej GOPR ze Stowarzyszeniem STORAT Raby mógł ćwiczyć wcześniej podobne sytuacje."
Źródło: www.GOPR.Bieszczady.pl.

Raby jest trzyletnim owczarkiem niemieckim od szczeniaka szkolonym w STORAT na mocy porozumienia o współpracy Grupy Bieszczdzkiej GOPR i naszej organizacji.
Gratulujemy sukcesu!

D O    A R C H I W U M    2 0 1 1