O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A R C H I W U MPełnych ciepła, spokoju i radości
Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w rodzinnej atmosferze
oraz pomyślności i sukcesów
w nowym 2012 roku życzą
członkowie STORATW nocy z 21/22.12.2011 r. trzy zespoły ratownicze STORAT wspierały prowadzone przez Policję, Straż Pożarną i Straż Graniczną poszukiwania 35-letniego mieszkańca Korzenicy w pow. jarosławskim. Więcej na stronie KWP w Rzeszowie.6 listopada 2011 roku 7 ratowników i 3 psy Storatu włączyły się do akcji poszukiwawczej 33-letniego mężczyzny zaginionego 28 października 2011 w okolicach Głogowa Małopolskiego. Poszukiwania prowadzone były na obszarze ok. 100 ha terenu wcześniej przeszukanego przez służby profesjonalne. Pies Storatu odnalazł zwłoki zaginionego niecałe dwie godziny od rozpoczęcia pracy w odległości 770m od miejsca, gdzie w dniu 31 października został znaleziony samochód zaginionego.21.10.2011 na wezwanie KWP w Rzeszowie 7 osób i 4 psy przygotowało się do udziału w akcji poszukiwania zaginionego w dniu poprzednim - 77 letniego mieszkańca Trzciany koło Mielca. Włączenie Storatu do działań KPP Mielec miało nastąpić o godz. 18 (po zapadnięciu zmroku, gdy poszukiwania prowadzone przez ludzi są mniej skuteczne niż praca psów). Akcja została odwołana ok. godz. 15 po odnalezieniu zaginionego w lesie.W dniach 7-9.10.2011 w Rzeszowie przeprowadzone zostały egzaminy psów ratowniczych wg. międzynarodowych regulaminów IRO/FCI. Organizatorem egzaminów był ZKwP Oddział Rzeszów i STORAT. Mimo zawiadomienia wszystkich Oddziałów ZKwP - zgłoszono tylko psy z Oddziału Rzeszów i jednego z Oddziału Kraków.
Egzamin RH-FL klasy A zdawało 7 zespołów, zaliczył 1
Egzamin RH-FL klasy B zdawały 4 zespoły, zaliczyły 2
Egzamin RH-F klasy A zdawał 1 zespół, zaliczył 1
Egzamin RH-F klasy B zdawały 2 zespoły, zaliczył 1
Egzamin RH-T klasy A zdawało 8 zespołów, zaliczyło 5
Wszystkim uczestnikom egzaminów, pozorantom i pomocnikom dziękujemy za trud włożony w szkolenie i sprawdzenie umiejętności zespołów.7.10.2011 po informacji z mediów o zaginięciu 3,5 letniego dziecka w gminie Sulejów, za pośrednictwem KWP w Rzeszowie, Storat zgłasza gotowość do pomocy w akcji (7 osób i 4 psy). Z naszej pomocy nie skorzystano, dziecko odnaleziono 3 godz. później.W dniach 23-25.09.2011 Storat zorganizował szkolenie w Wólce Biskiej k/Biłgoraja. W szkoleniu uczestniczyło 30 osób i 16 psów (w tym 1 członek GOPR z psem i 2 przedstawicieli Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.) Szkolenie obejmowało poszukiwania dzienne w terenie, nocną akcję pozorowaną, patrolowanie drogi z quada przy pomocy jadącego nim zespołu z psem, ćwiczenia posłuszeństwa i sprawności psów oraz ćwiczenia nawigatorów. Nowością były ćwiczenia z użyciem pontonu - szukanie pozoranta w zaroślach na brzegu rzeki i płetwonurka w dużym zbiorniku wodnym. Przetestowano też możliwości odnalezienia płetwonurka w zbiorniku - metodą patrolu brzegu tego zbiornika oraz szukania pozoranta ukrytego na kępie w korycie rzeki.W dniach 10-11.09.2011 - 4 osoby i 2 psy Storatu uczestniczyły w Warsztatach Ratowniczych organizowanych przez Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą OSP Kęty. Program obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu poszukiwań w terenie otwartym i w gruzach oraz wykład o pomocy przed-weterynaryjnej. W trakcie trwania Warsztatów zaszła konieczność włączenia się do akcji poszukiwania 53 letniej kobiety - mieszkanki Grojca. Nasze zespoły wzięły udział w akcji, która została odwołana kilkanaście minut po wyjściu w teren pierwszego zespołu. Zaginiona sama wróciła do domu.9.09.2011 r. trzech nawigatorów STORAT wzięło udział w Warsztatach zorganizowanych przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR pod hasłem: "Szukać w odpowiednim miejscu i znaleźć jak najszybciej". W czasie warsztatów zaprezentowano autorski system wspomagający pracę zespołów poszukiwawczych do planowania poszukiwań oraz zarządzania zespołami w trakcie prowadzenia akcji ratowniczych. Dziękujemy za zaproszenie oraz możliwość wymiany poglądów. Liczymy na owocną współpracę w przyszłości. Więcej na stronach Grupy Podhalańskiej GOPR oraz KWP w Krakowie.6.09.2011 Storat zgłasza gotowość do pomocy w poszukiwaniach 10 letniego chorego dziecka w woj. zamojskim. Za pośrednictwem KWP w Rzeszowie informujemy, że możemy wysłać do poszukiwań 7 osób i 4 psy. Z naszej oferty nie skorzystano, dziecko odnaleziono 1,5 godz. póżniej.1 sierpnia 2011 jest dniem w historii STORAT, w którym uzyskaliśmy rekord w ilości otrzymanych wezwań do akcji w ciągu jednego dnia. Trzy wezwania i w żadnym z nich nie zdążyliśmy włączyć się do poszukiwań.
Pierwsze z nich dotyczyło zgłoszenia zaginięcia 82-letniej kobiety (zaginionej w dniu poprzednim) i prośbie KMP Tarnobrzeg o włączenie się do poszukiwań. Informację taką otrzymaliśmy o godzinie 5:45, a godzinę później okazało się, że kobieta wyszła do innej wsi i akcja została odwołana.
Drugie zdarzenie: o godzinie 8:45 KMP Lublin prosi o pomoc w poszukiwaniach 60-letniej kobiety (chora, od dwóch dni poza domem). Kilka minut później dociera do nas informacja o odnalezieniu jej zwłok. Akcja poszukiwawcza zostaje odwołana.
Kolejne trzecie zdarzenie o godzinie 22:00, gdy KWP Rzeszów prosi o pomoc w poszukiwaniach 76-letniego mężczyzny, który zaginął w lesie w Wysokiej Głogowskiej. Tym razem zespoły (9 osób i 4 psy) przygotowane do wyjazdu oczekiwały w siedzibie STORATu na transport Policji. 15 minut przed ustalonym terminem wyjazdu akcja zostaje odwołana po informacji o odnalezieniu zaginionego przez rodzinę.W dniu 11.06.2011 z okazji Dni Osiedla Przybyszówka na stadionie Ceramik w Rzeszowie Storat zorganizował pokaz wyszkolenia psów ratowniczych.W nocy z 6 na 7 czerwca 2011 r. kolejna akcja poszukiwawcza. Trzy zespoły poszukiwawcze STORAT, poszukiwały 34 - letniego mieszkańca Zagorzyc. W rejonie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.W nocy z 4 na 5 czerwca 2011 r. cztery zespoły poszukiwawcze STORAT, poszukiwały 75 - letniej mieszkanki Zdzisławic w województwie lubelskim. W rejonie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionej.W nocy z 24 na 25 maja 2011 r. cztery psy STORATu i 9 ratowników, poszukiwało w Kamionce 27 - letniego mieszkańca Sędziszowa Małopolskiego. W rejonie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.14 maja 2011r. STORAT został zaproszony do wzięcia udziału w wykładach dla studentów drugiego roku turystyki na WSIZ w Kielnarowej. Prezentacja dotyczyła szkolenia i sposobów wykorzystania psów w ratownictwie. Zaprezentowaliśmy również posłuszeństwo i sprawność jednego z naszych psów.Ciepłych, spokojnych Świąt Wielkiejnocy w radosnej, rodzinnej atmosferze życzą Zarząd i członkowie STORAT.

Od dnia 04.04.2011 do grona psów szkolonych w STORAT dołączył kolejny piesek.
Suczka USHABTI TRAHO (KORBA) na zdjęciu poniżej wraz z przewodnikiem:

Tradycyjnie już członkowie Stowarzyszenia realizując jeden z celów statutowych Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w Rzeszowie jakim jest ochrona środowiska, zorganizowali 27 marca 2011r. akcję zbierania śmieci. Teren tej akcji obejmował pola i lasy, na obszarze których prowadzone są niedzielne ćwiczenia z psami poszukiwawczymi.W dniu 20.03.2011 po raz pierwszy w treningu STORATu uczestniczył nowy pies - URTICA TRAHO. Szczeniak urodzony 10 stycznia 2011r w hodowli Traho Renata i Jiri Radovesnicti w Czechach.

6 marca 2011r. w Rzeszowie odbyło się Zwyczajne Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków STORAT.W dniach 19-20 lutego 2011r. odbywała się IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Rzeszowie. Nie mogło i tym razem zabraknąć na niej STORATu.

W nocy z 16 na 17 lutego 2011 r. dwa psy STORATu i 5 ratowników, w okolicach Chryszczatej w Bieszczadach, poszukiwało 15 letniej dziewczyny i 18 letniego chłopca. W rejonie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionych. Zostali jednak odnalezieni przez patrol policji w odległości 20 km od miejsca poszukiwań dzięki ustaleniu pozycji ich telefonu komórkowego.D O    A R C H I W U M    2 0 1 0