O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A R C H I W U MStowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT serdecznie dziękuje za datki wrzucone do puszek kwestarskich w 2010 roku. Uzyskana kwota 2830,04 zł została wykorzystana na cele statutowe.Krzyś, Erka i STORAT serdecznie dziękują anonimowemu Panu za prezent pod choinkę.

20 grudnia 2010 r. na antenie programu TVN24 w magazynie "Prosto z Polski" ukazała się informacja o Erce, psie STORAT-u, wyróżnionym w plebiscycie "Pies Bohater Roku 2010". Nagranie to można zobaczyć na stronie internetowej stacji TVN24, portalu Onet.pl oraz Trójka Polskie Radio.W tym dniu radosnym, oczekiwanym,
Gdzie gasną spory, goją się rany,
Życzymy Wam zdrowia, życzymy miłości,
Niech mały Jezus w sercach zagości.
Szczerości duszy, zapachu ciasta,
Przyjaźni, która jak miłość wzrasta,
Kochanej twarzy (i pyska), co rano budzi
I wokół pełno życzliwych ludzi.

Wspaniałych chwil przy blasku choinki, cudownych świąt i Nowego Roku
życzy Zarząd STORAT.

W nocy z 11/12.12.2010 r. cztery zespoły ratownicze poszukiwały zaginionego 17 - letniego mieszkańca Janowa Lubelskiego.7 grudnia 2010 r., w Warszawie, ogłoszono wyniki plebiscytu "Pies Bohater Roku 2010". Nagroda główna została przyznana policyjnemu psu Killer (Tarmed). Przyznano również cztery wyróżnienia, a jedno z nich otrzymała Erka. Owczarek niemiecki ze STORAT-u, z 18 akcjami ratowniczymi na koncie.
Pies, który jako pierwszy w Polsce został przeszkolony do pracy węchowej na różnych pojazdach zgodnie z nową metodą wypracowaną w STORAT. Metoda polega na szybkim i pobieżnym przeszukaniu terenu przed rozwinięciem większych sił w oparciu o psa poruszającego się wraz z przewodnikiem quadem, skuterem śnieżnym lub otwartym samochodem terenowym. Erka szybko potwierdziła przydatność tego typu szkolenia udanym odnalezieniem tą metodą w nocy z 29/30 października 2009 roku zwłok 59-letniego mężczyzny.
Oprócz pracy w STORAT jako pies ratownik, Erka pomaga dodatkowo w rehabilitacji niepełnosprawnego, 4-letniego chłopca, który urodził się z rozszczepem kręgosłupa.
Więcej informacji o plebiscycie na stronach Życia Warszawy tutaj lub akcji Pomóżmy Razem tutaj.

17 października 2010r. odszedł od nas w wieku 10 lat jeden z pierwszych psów ratowniczych Storatu NOBEL BRUNO de Marco. Ten owczarek niemiecki był pierwszym psem Storatu, który odnalazł żywego człowieka. W maju 2002r. w Żorach odnalazł 3-letniego Kubusia, którego szukały setki ludzi przez 2 doby.W dniu 15.10.2010r. został zorganizowany pokaz dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 42 przy ul. Niedzielskiego w Rzeszowie.W dniach 10.X.2010r. w I Rzeszowskim Turnieju PT2 startował pies STORAT-u IGOR-IZOTOP (Ptyś) z Lawiny z przewodnikiem Elżbietą Hader. Uzyskał 195 punktów na 200 możliwych i ocenę doskonałą zajmując II lokatę na 13 startujących w tej klasie. Równocześnie uznano go za najlepszego psa Rzeszowskiego Oddziału ZKwP.
Gratulujemy.W dniach 1 - 3 października 2010r. ZKwP o/ Rzeszów przy współpracy STORAT zorganizował egzaminy psów ratowniczych według międzynarodowych regulaminów FCI/IRO.
Egzamin RH-FL klasa A zdawało 5 psów, zaliczyło 3
Egzamin RH-FL klasa B zdawało 2 psy, zaliczył 1
Egzamin RH-F klasa A zdawało 3 psy, zaliczyło 2
Egzamin RH-F klasa B zdawał 1 pies, zaliczył 1
Egzamin RH-T klasa A zdawało 9 psów, zaliczyło 3
Egzamin RH-E zdawał 1 pies, zaliczył 1.W dniu 27.09.2010 r. podczas LI sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński i Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Matusiewicz wręczyli honorowe odznaki "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego". Wśród wyróżnionych znalazł się Jan Jarosiński, współzałożyciel, ratownik i długoletni prezes STORAT.
Więcej na stronie Urzędu Marszałkowskiego tutaj.W dniach 1 - 3 października 2010 odbędą się egzaminy psów ratowniczych organizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce o/Rzeszów przy współpracy Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Program egzaminów dostępny jest w pliku Program_Egzaminow_2010.pdf.W nocy z 23/24.09.2010 r. kolejna akcja poszukiwawcza. Trzy zespoły ratownicze poszukiwały zaginionego 22 - letniego mieszkańca Tuszymy w pow. mieleckim. Pies zespołu STORAT doprowadził ratowników do zwłok zaginionego.W nocy z 20/21.09.2010 r. trzy zespoły ratownicze poszukiwały zaginionej 75 - letniej chorej mieszkanki Markuszowej w pow. strzyżowskim. W czasie prowadzonych poszukiwań pies STORAT-u dwukrotnie wskazywał to samo miejsce w rzece Wisłok. Zwłoki odnaleziono w Wisłoku w dniu 28.09.2010r. w odległości około 25 km od miejsca zaginiecia.W dniach 10-12.09 br. w szkoleniu zespołów ratowniczych w Lipowcu wzięło udział 25 przewodników psów, nawigatorów i pozorantów z 13 psami, w tym przewodnik psa ratowniczego Grupy Bieszczadzkiej GOPR ze swoim podopiecznym.
Doskonalono sprawność i posłuszeństwo psów, przeszukiwanie terenu otwartego, tropienie oraz przeszukiwanie gruzowiska. Zorganizowano również nocną akcję pozorowaną.
Po zakończeniu zajęć w niedzielę wezwano ratowników na akcję poszukiwawczą. Na szczęście w trakcie dojazdu na miejsce poszukiwań osoba zaginiona odnalazła się.W dniu 5.09.2010 r. w miejscowości Banska Bystrica - Donovaly (Słowacja) w Memoriale MUDR. Olgi Kralovej - Mistrikovej pierwsze miejsce zajął pies Storatu: GINII Gymkhana z przewodnikiem Witoldem Sierackim. Zespół uzyskał wynik 192/41/50 = 283 punktów. GRATULUJEMY !!!

Zdjęcie w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: duże zdjęcie.W nocy z 31.07/01.08.2010 r. cztery zespoły ratownicze STORAT uczestniczyły w poszukiwaniu 34 - letniej chorej kobiety w miejscowości Trześń w powiecie kolbuszowskim. Zespoły ratownicze przemierzyły 80 km leśnych dróg i bezdroży przeszukując teren o powierzchni 280 ha.W nocy z 23/24.07.2010 r. trzy zespoły ratownicze STORAT uczestniczyły w poszukiwaniu 78 - letniej kobiety w miejscowości Nowa Grobla w powiecie lubaczowskim.W nocy z 16/17.07.2010 r. trzy zespoły ratownicze STORAT uczestniczyły w poszukiwaniu 83 - letniej kobiety w miejscowości Wadowice Górne w pow. mieleckim. Pies zespołu ratowniczego doprowadził do zwłok zaginionej. Więcej o akcji na stronie KWP Rzeszów tutaj.W nocy z 1/2.07.2010 r. dwa zespoły ratownicze STORAT uczestniczyły w poszukiwaniu 78 - letniego mężczyzny w miejscowości Bihale w pow. lubaczowskim.W dniach 23 - 25 kwietnia 2010 r. odbywały się I Międzynarodowe Manewry Zespołów Ratowniczych "EURO 2012" organizowane przez Grupę Ratownictwa Specjalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Żarach. W ćwiczeniach brało udział pięcioro członków STORAT oraz dwa psy (owczarki niemieckie):
Iango (Iango Rymbaś) i Erka (Queen Mary Traho).

W trakcie manewrów ćwiczono współpracę wielu służb w przypadku przeszukiwania terenu leśnego, katastrofy budowlanej oraz poszukiwania osób utopionych. Służby medyczne ćwiczyły również działania w przypadku katastrofy komunikacyjnej oraz udzielania pomocy ofiarom ataku terrorystycznego w szkole.

STORAT prowadził również warsztaty szkoleniowe dla przewodników psów ratowniczych.

W manewrach brały udział Policja, Straż Graniczna, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, Oddziały AT Policji, Pogotowie Ratunkowe, Ochotnicza Straż Pożarna, Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, WOPR, liczne grupy i sekcje PCK.

Zdjęcie grupowe w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: duże zdjęcie.2 minuty ciszy.

W dniu 18.02.2010r. w siedzibie STORATu odbyło się spotkanie z przedstawicielami GOPR Grupa Bieszczadzka, na którym podpisano porozumienie w sprawie szkolenia Przewodników psów GOPR przez STORAT.W dniach 13-14.02.2010 odbyła się III Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Rzeszowie. STORAT przygotował stoisko reklamowe i kwestę. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

W nocy z 7/8.02.2010 r. trzy zespoły ratownicze STORAT uczestniczyły w poszukiwaniu 57 - letniej kobiety w miejscowości Brzeźnica w pow. dębickim.14.01.2010 r.
"W obliczu problemów i raportów płynących od innych organizacji ratowniczych USAR (Urban Search and Rescue) na Haiti i w Republice Dominikany, które nie mogą dotrzeć do strefy kataklizmu i rozpocząć swoich działań z powodu problemów transportowych, nie polecamy udziału w akcjach na Haiti europejskich grup."
                                                                                                                        Andreas Quint IROD O    A R C H I W U M    2 0 0 9