O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A R C H I W U M
W nocy z 20/21.11.2018 r. cztery zespoły ratownicze z psami STORAT brały udział w poszukiwaniach zaginionego chorego 62-latka w miejscowości Lubatowa. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.


W nocy z 13/14.11.2018 r. cztery zespoły ratownicze STORAT z psami wraz ratownikami GOPR Bieszczady oraz policjantami, strażakami i miejscową ludnością poszukiwały w Izdebkach k. Brzozowa 13 - letniego chorego chłopca. Całonocne poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
Chłopiec został odnaleziony 15.11. poza terenem przeszukanym przez STORAT.W dniach 22-27 października 2018 r. zespoły STORAT przystąpiły do egzaminów zespołów ratowniczych z psami organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Nowym Sączu wg rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cztery zespoły odnowiły na kolejny rok uprawnienia w specjalności terenowej w klasie I, jeden zespół odnowił na 18 miesięcy uprawnienia w specjalności gruzowiskowej w klasie I oraz jeden zespół zdał egzamin terenowy w klasie 0.


W dniach 17-21.10.2018 r. na zaproszenie Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR 5 zespołów z psami (w tym dwóch przewodników psów Grupy Bieszczadzkiej GOPR będących członkami STORAT) uczestniczyło w szkoleniu centralnym psów ratowniczych GOPR. Ćwiczenia odbywały się na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego. Intensywny program zajęć obejmował szkolenie przewodników i psów do wyszukiwania osób m. in: na terenie kamieniołomu, złomowiska samochodów, opuszczonego budynku. Prowadzone były również zajęcia z zakresu posłuszeństwa psów. Dodatkowo dla przewodników zorganizowane było szkolenie z tropienia przez człowieka prowadzone przez doświadczonego tropiciela. Po wieczornym wykładzie, kolejnego dnia, przewodnicy mogli sprawdzić nabytą wiedzę w terenie. Wszystkie ćwiczenia zaowocowały nowymi doświadczeniami dla zespołów a także pozwoliły na wymianę doświadczeń i integrację między grupami ratowniczymi.
Więcej zdjęć w galerii.


W nocy z 19/20.10 dwa zespoły STORAT poszukiwały zaginionego 84 - letniego mieszkańca Kębłowa w powiecie mieleckim, który wyjechał na przejażdżkę rowerową i nie powrócił do miejsca zamieszkania. Nocne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Zaginiony został odnaleziony przed południem na przystanku autobusowym ponad 8 km od miejsca zaginięcia.
Więcej zdjęć w galerii.


11.10.2018 r. w Sanoku dwa zespoły STORAT uczestniczyły w międzypowiatowych ćwiczeniach zorganizowanych przez miejscową Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia pod kryptonimem Skansen 2018 odbywały się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zadaniem zespołów ratowniczych z psami było wsparcie działań jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w poszukiwaniu osób zaginionych, które po ataku terrorystycznym oddaliły się w szoku z miejsca zdarzenia i zaginęły w lesie. Zespoły współpracowały z żołnierzami 35 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka. Transport na miejsce ćwiczeń zapewniła Ochotnicza Straż Pożarna w Budach Głogowskich.
Więcej zdjęć w galerii.


W nocy z 9/10.10 w Osobnicy Górnej trzy zespoły ratownicze STORAT poszukiwały zaginionego 43 - letniego mężczyzny. Nocna akcja wspierana przez patrol na quadzie z OSP Niebieszczany oraz strażaków z OSP w Osobnicy nie przyniosły efektu.W nocy z 30.09 na 1.10 dwa zespoły ratownicze STORAT i patrol na quadzie poszukiwały w miejscowości Futory zaginionej 88 - letniej mieszkanki Lubaczowa. Rano zaginiona została zauważona przez patrol policyjny, jak zmierzała do miejsca, w którym pozostał jej pojazd. Bez obuwia i lekko wychłodzona kobieta została zabezpieczona termicznie, ewakuowana oraz przekazana wezwanemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego.Od wielu już lat początek września to czas trzydniowego szkolenia wyjazdowego ratowników STORAT. Nie inaczej było w roku bieżącym. Tym razem bazą szkolenia w dn. 7-9.09.2018 r. był Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej. W zajęciach uczestniczyły 23 osoby z 18 psami. Program szkolenia obejmował m.in.:
dla przewodników psów:
- zajęcia z posłuszeństwa i sprawności psów (indywidualne i grupowe)
- elementy teorii i praktyki nawigacji przy pomocy busoli oraz odbiornika GPS
- przeszukiwanie terenu z własną nawigacją przy wsparciu nawigatora
- oznaczanie niedostępnego pozoranta
- tropienie (wybrane psy),
- transport zespołu quadem,
- przeszukiwnaie terenu przez zespół z psem z pojazdu typu quad,
dla nawigatorów:
- szkolenie indywidualne z nawigacji przy pomocy busoli oraz GPS
- planowanie działań ratowniczych: w oparciu dane z BTS, z wykorzystaniem aplikacji Locus
- doskonalenie techniki poruszania się pojazdem typu quad
wspólne zajęcia teoretyczne m.in. z teorii zapachów, współpracy na linii przewodnik - nawigator oraz nocną akcję pozorowaną.
Więcej zdjęć w galerii.


6.09 - 6 zespołów ratowniczych STORAT zostało wezwanych na poszukiwania ok. 50 - letniej chorej mieszkanki Tryńczy w powiecie przeworskim. Tuż przed wyjazdem na poszukiwania do ratowników dotarła informacja o odnalezieniu zaginionej na terenie sąsiedniego powiatu.W czasie wakacji dwukrotnie (11.07 i 16.08.) przewodnicy z psami pojechali z wizytą do dzieci z MGOKSiR w Sokołowie Małopolskim. Na spotkaniach prezentowali umiejętności psów, przekazywali informacje o działalności Stowarzyszenia, odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży. Jednak, jak zwykle, największą atrakcją była możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi zwierzakami, które znosiły wszelkie głaskania i nie tylko, ze spokojem i cierpliwością.
Więcej zdjęć w galerii.


Kolejne dwa zespoły ratownicze przez kolejną noc (7/8.08) poszukiwały tym razem w Jarosławiu 26 - letniego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Ciało zaginionego zostało odnalezione 8.08 poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.Do godzin rannych 7.08 dwa zespoły ratownicze z psami poszukiwały zaginionego 17 - letniego chorego mieszkańca Trzebosi. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Więcej zdjęć w galerii.


Późnym popołudniem 1.08 cztery zespoły ratownicze STORAT wyruszyły do miejscowości Kosiny w gm. Annopol na poszukiwania 91-letniego mężczyzny. Tuż przed dojazdem ratowników na miejsce akcji dotarła informacja o szczęśliwym odnalezieniu zaginionego seniora przez przypadkowe osoby.W upalne popołudnie 29.07 ratownicy STORAT wraz ze swoimi psami wzięli udział w pikniku rodzinnym w Hucisku k. Przewrotnego w gm. Głogów Małopolski. Zaprezentowaliśmy naszą organizację oraz wyszkolenie psów ratowniczych.
Więcej zdjęć w galerii.


W ramach współpracy i na zaproszenie OSP Niebieszczany 2 ratowniczki STORAT wzięły udział w Manewrach Ratowniczo - Medycznych jednostek KSRG. Szkolenie odbywało się na terenie klubu sportowego w Niebieszczanach i składało się z dwóch części: ratownictwa medycznego i technicznego. Część pierwsza pozwoliła nam odświeżyć, poszerzyć, a także wypróbować wiedzę z pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykorzystania urządzenia AED, przeprowadzania badania urazowego oraz transportu osoby poszkodowanej. Część techniczna była wyzwaniem wielostronnym: temperatura otoczenia, ubiór oraz zupełnie nieznany sprzęt i tematyka!
Więcej zdjęć w galerii.


22.07 po niedzielnym treningu zaprezentowaliśmy umiejętności naszych psów podczas Œwięta Gminy Chmielnik.
Więcej zdjęć w galerii.


21.07 promowaliśmy ratownictwo z psami oraz STORAT na pikniku rodzinnym w Budach Głogowskich.
Więcej zdjęć w galerii.


7.07 ratownicy STORAT z psami uczestniczyli w pikniku rodzinnym na stadionie w Zabajce. Prezentacja ratowników skupiała się na podstawowych elementach współpracy przewodnika z psem w zakresie posłuszeństwa indywidualnego i grupowego oraz sprawności w pokonywaniu różnych przeszkód.
Więcej zdjęć w galerii.


W nocy z 27/28.06 trzy zespoły STORAT poszukiwały zaginionej 91-letniej mieszkanki Rydzowa. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionej.W nocy z 25/25.06 cztery zespoły ratownicze STORAT poszukiwały zaginionego 17 - letniego chorego młodzieńca w Hermanowej, W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Zaginiony samodzielnie powrócił do domu w dn. 26.06 w godzinach wieczornych.


23.06 ratownicy STORAT z psami wzięli udział w pikniku rodzinnym w Rudnej Małej. Zaprezentowaliśmy naszą organizację, wyszkolenie psów ratowniczych w zakresie posłuszeństwa oraz sprawność w pokonywaniu przeszkód. Po pokazie był czas na spotkanie z przewodnikami oraz naszymi pupilami.
Więcej zdjęć w galerii.


W dniach 22-24.06 czterech ratowników STORAT z psem wzięło udział w manewrach ratowniczych zorganizowanych przez Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. Zajęcia obejmowały m.in,. zagadnienia dotyczące: profili psychologicznych osób zaginionych, przebiegu terenowej akcji poszukiwawczej, stresu przewodnika psa ratowniczego, zadania dla zespołów poszukiwawczych z psami oraz dla nawigatorów.


W niedzielę 17 czerwca ratownicy z psami STORAT wzięli udział w pikniku rodzinnym zorganizowanym pod hasłem "Jesteś Prawdziwym Aniołem" przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Strzyżowie. Zaprezentowaliśmy posłuszeństwo oraz sprawność psów ratowniczych. Po pokazie ratownicy cierpliwie i wytrwale odpowiadali na pytania zainteresowanych, pozwalali głaskać psy i robić sobie z nimi zdjęcia.
Więcej zdjęć w galerii.


W sobotę 9.06. byliśmy gośćmi dzieci i rodziców ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Pogoda dopisała (aż za bardzo), ale mimo bardzo wysokiej temperatury nasze psy zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie posłuszeństwa indywidualnego i grupowego, a także sprawności na przeszkodach. Chętni mogli nawiązać z nimi bliższy kontakt po pokazie. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!
Więcej zdjęć w galerii.


W dniu 1 czerwca 2018 r. dwóch przewodników z psami STORAT gościło z okazji Dnia Dziecka u przedszkolaków oraz uczniów w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Podczas spotkania opowiedzieliśmy o działalności naszego Stowarzyszenia, o szkoleniu psów oraz o ich życiu codziennym w naszych domach. Pokazaliśmy też wybrane elementy posłuszeństwa oraz sprawności naszych psiaków. Odpowiedzieliśmy też na liczne pytania. Pomimo wielu atrakcji jakie czekały w tym dniu na dzieci, nasza wizyta w szkole cieszyła się sporym zainteresowaniem.


27 maja w Kamionce ratownicy STORAT zaprezentowali wyszkolenie psów ratowniczych na XI Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych zorganizowanej przez Rzeszowski Oddział Związku Kynologicznego w Polsce. Przed widzami wystąpiło 11 przewodników z psami. Dla kilku duetów był to pierwszy występ na dużej imprezie przed liczną publicznością.
Więcej zdjęć w galerii.


W dniach 18-20 maja 2018 r. 2 zespoły STORAT i STORAT/OSP Jabłonna z psami oraz ratownik OSP Niebieszczany uczestniczyli w V Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych „KAMPINOS 2018”.
W piątek wraz z innymi zespołami ćwiczyliśmy poszukiwanie osób na wodzie. Dzięki OSP Jabłonna i WOPR Nowy Dwór Mazowiecki kolejny raz mogliśmy doskonalić ten rodzaj poszukiwań.
Późnym popołudniem ćwiczenia zostały przerwane prośbą Policji z Nowego Dworu Mazowieckiego o pomoc w poszukiwaniach zaginionego 51 letniego mężczyzny. Wspólnie z innymi zespołami ruszyliśmy na poszukiwania. Po dotarciu w rejon planowanych działań otrzymaliśmy informację, że zaginiony został odnaleziony w Warszawie.
Sobota upłynęła na poszukiwaniach terenowych prowadzonych zarówno w dzień, jak i w warunkach nocnych. Ćwiczyły zespoły z psami i tzw. "szybkie trójki".
Wolny czas po obiedzie druhowie z OSP Jabłonna umilili nam grą terenową, podczas której można było się wykazać umiejętnością nawigacji w terenie, znajomością pierwszej pomocy przedweterynaryjnej oraz umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Mogliśmy też zaobserwować możliwości dronów czterośmigłowych prezentowanych przez Policję.
Oczywiście jak zawsze nastąpiła integracja z innymi grupami ratowniczymi oraz wymiana cennych doświadczeń.
Dziękujemy za wspólne ćwiczenia.
Więcej zdjęć w galerii.


W nocy z 15/16.05.2018 r. dwa zespoły ratownicze z psami poszukiwały zaginionej 19-latki w miejscowości Krawce gmina Grębów. Akcje zakończono po odnalezieniu żywej zaginionej przez jej ojca.


W dniach 27-29 kwietnia 2018r. w Lublińcu na terenie Nadleśnictwa Lubliniec odbyły się Ogólnopolskie Zawody Psów Ratowniczych o Puchar Zaginionego Grzybiarza.
Piękna pogoda dopisała i przez trzy dni prawie 40 zespołów rywalizowało w trzech konkurencjach.
Nasze zespoły wzięły udział we wszystkich konkurencjach, zajmując czwarte lokaty, a zespół OSP Jabłonna/STORAT zwyciężył w konkurencji poszukiwań terenowych dla zaawansowanych.


W nocy 25.04 zespół ratowniczy STORAT z psem poszukiwał zaginionego 37 - letniego chorego mężczyzny w Łańcucie. Akcja została zakończona po odnalezieniu zaginionego przez patrol policji poza terenem przeszukiwanym przez zespół z psem.
Więcej informacji na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.W sobotę - 21.04. - 6 ratowników STORAT z 5 psami, na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie "ŚRUBY", wzięło udział w pokazie na miejskim pikniku w Łańcucie. Mimo upalnej pogody i dość ruchliwego miejsca imprezy, psy sprawowały się na medal, publiczność dopisała, a zainteresowanie pracą naszą i psów było duże.
Więcej zdjęć w galerii.W dniach 14-16.03 w Nowym Sączu zespoły STORAT zostały przeegzaminowane przez Państwową Straż Pożarną wg rozporządzenia MSWiA. Jeden przewodnik z psem odnowił posiadane uprawnienia gruzowiskowe I klasy, a troje przewodników odnowiło uprawnienia terenowe I klasy.


Uratowany starszy mężczyzna!
W nocy z 12/13.03.2018 r. pięcioro ratowników z dwoma psami wyruszyło na wezwanie policji do Sandomierza w celu poszukiwania zaginionego 74 - letniego chorego mężczyzny. Po 40 minutach od rozpoczęcia poszukiwań jeden z psów w wyznaczonym sektorze poinformował swojego przewodnika o odnalezieniu zaginionego i doprowadził do niego najkrótszą drogą zespół ratowniczy. Poszukiwany 74 - latek znajdował się w nadrzecznych trzcinach, przytomny - choć wychłodzony. Ratownicy byli w stanie dostrzec go dopiero z odległości 1 metra. Po zabezpieczeniu termicznym zostało wezwane wsparcie pozostałych ratowników w celu pomocy przy transporcie mężczyzny do miejsca, do którego mogła podjechać wezwana karetka pogotowia. Ratownicy wykorzystując płachtę ewakuacyjną przenieśli zaginionego w dogodne do dojazdu miejsce i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.


W środę 7.03., dwoje ratowników STORAT z psami odwiedziło dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Dębicy. Spotkanie wyjątkowo rozpoczęło się niespodzianką dla nas, gdyż dzieci przygotowały krótkie przedstawienie na temat psów-ratowników. Potem "pałeczkę" przejęły nasze psy, które prezentowały swoje umiejętności i uczyły dzieci, jak należy witać się z nieznanym czworonogiem. Wszystko oczywiście pod kontrolą przewodników i z ich wskazówkami. Dzieci i panie wychowawczynie dowiedziały się również wielu rzeczy o pracy psa poszukiwawczego w STORAT.
Dziękujemy za zaproszenie i miłą wizytę.


W dniach 2-4.03 - 18 ratowników z 9 psami wzięło udział w szkoleniu lawinowym. Dzięki uprzejmości Bieszczadzkiego Parku Narodowego we współpracy z Grupą Bieszczadzką GOPR ćwiczenia odbyły się w masywie Wyżniańskiego Wierchu. Bazą szkolenia była Bacówka Pod Małą Rawką. Intensywny program zajęć obejmował przede wszystkim szkolenie przewodników i psów do wyszukiwania osób zasypanych przez lawinę. Zdobywaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę o metodach szkolenia psów, mechanizmach powstawania lawin, poruszaniu się w terenie zagrożonym, organizacji akcji lawinowej oraz hipotermii. Przećwiczyliśmy praktycznie sondowanie oraz przeszukiwanie lawiniska detektorem lawinowym. Duże zaangażowanie przygotowujących ćwiczenia, pozorantów oraz przewodników z psami przyniosło dobre efekty szkoleniowe.


10.02 przedstawiciele STORAT uczestniczyli w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebieszczanach. Jednym w punktów obrad było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem STORAT a OSP Niebieszczany, która trwa już od ponad dwóch lat.


W nocy z 24/25.01.2018 r. cztery zespoły ratownicze z psami STORAT poszukiwały w Przemyślu zaginionej 81 - letniej mieszkanki tego miasta. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionej.


7.01 w 13 roku życia odeszła od nas przebywająca od 2 lat na zasłużonej emeryturze GINI (GINII Gymkhana). W ciągu 8 lat pracy wzięła udział w 59 akcjach, podczas których odnalazła 5 osób (1 żywą i 4 martwe).


D O    A R C H I W U M    2 0 1 7