O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A K T U A L N O Ś C IW nocy z 26/27.09 cztery zespoły ratownicze poszukiwały w miejscowości Jastrzębiec zaginionego 73 - letniego grzybiarza. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.W dn. 6 - 8.09 w Ulanowie odbyło się coroczne szkolenie wyjazdowe zespołów STORAT. Na bazę szkolenia wybraliśmy Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Tanew. Przez trzy dni intensywnych zajęć 27 osób z 14 psami w tym ratownicy STORAT, pozoranci, instruktorzy oraz strażacy z OSP Jabłonna trenowało:
- posłuszenstwo i sprawność psów (indywidualnie i grupowo),
- teorię i praktykę nawigacji przy pomocy busoli oraz odbiornika GPS,
- przeszukiwanie terenu z własną nawigacją przy wsparciu nawigatora,
- przeszukiwanie brzegu rzeki z pontonu,
- transport zespołu quadem,
- przeszukiwanie budynku,
- przewodnicy psów mantrailingowych - tropienie pod okiem Joanny Stefańskiej,
- zajęcia teoretyczne m.in. z teorii zapachów oraz nocną akcje pozorowaną.
Ćwiczenia w terenie odbywały się w lasach Nadleśnictwa Rozwadów w okolicach Huty Deręgowskiej.

Po południu 24.08 ratownicy STORAT z psami udali się na piknik osiedlowy na osiedlu Słocina w Rzeszowie. Pokaz wyszkolenia psów cieszył sie dużym zainteresowaniem zgromadzonych. Szczególną atrakcją zwłaszcza dla dzieci była możliwość bliskiego kontaktu z psami.

W nocy z 22/23.08 cztery zespoły ratownicze i przewodnik psa mantrailingowego poszukiwały w Gwoźnicy Górnej zaginionej 78 - letniej kobiety. Nad ranem akcja została zakończona po samodzielnym powrocie poszukiwanej do miejsca zamieszkania.W nocy z 1/2.08 dwa zespoły ratownicze STORAT poszukiwały w Lipowicy pod Przemyślem 31-letniego chorego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.30 lipca w Rzeszowie, podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji, prezes STORAT został odznaczony Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji. Wręczenia medalu w imieniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie - nadinsp. Henryka Moskwy. To kolejny wyraz uznania za pracę ratowników całego Stowarzyszenia.

W nocy z 23/24.07 zostaliśmy poproszeni przez Komendę Policji w Kańczudze o pomoc w poszukiwaniach zaginionego od siedmiu dni mężczyzny z miejscowości Hadle Kańczuckie. W wyniku analizy zebranych informacji wytypowano cztery najbardziej prawdopodobne sektory do poszukiwań. W jednym z nich, po 50 minutach od rozpoczęcia poszukiwań w bardzo trudno dostępnym terenie, pies odnalazł ciało zaginionego i doprowadził do niego ratowników.19.07 troje przewodników z psami spotkało się z uczestnikami półkolonii w Szkole Języków Obcych PROMAR w Rzeszowie. Porozmawialiśmy o naszej pracy z psami, bezpiecznych zachowaniach w kontaktach ze zwierzętami oraz zaprezentowaliśmy umiejętności naszych psiaków.

W nocy z 13/14.07 - 5 zespołów ratowniczych z psami poszukiwało w okolicach Głogowa Małopolskiego 21 - letniego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Ciało zaginionego odnaleziono 20.07. poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.

W niedzielę 16.06 po zakończonym treningu ratownicy STORAT z psami udali się na "Rodzinny Piknik Policyjny z Okazji Dnia Dziecka" zorganizowany przez Zarząd Terenowy NSZZ OPP w Rzeszowie na terenie Oddziałów Prewencji Policji w Zaczerniu. Po pokazie wyszkolenia psów była możliwość spotkania z przewodnikami oraz ich podopiecznymi.

Upalne letnie popołudnie 15.06 poprzedzające ćwiczenia nocne połączone z pozorowaną akcją spędziliśmy z naszymi psami na Dniach Osiedla Paderewskiego - Padarewiadzie 2019. Pokaz wyszkolenia psów mimo trudnych warunków atmosferycznych - podobał się zgromadzonej publiczności.

9.06 w Twierdzy ratownicy STORAT z psami wzięli udział w Strażackim Dniu Dziecka zorganizowanym przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Zaprezentowaliśmy służbę w naszej organizacji oraz wyszkolenie psów ratowniczych.

6.06 dwoje przewodników z psami udało się do Żywca i Przyłękowa na spotkanie z dziećmi ze szkół podstawowych Fundacji Œw. Królowej Jadwigi. Dzieci, młodzież i nauczyciele z zainteresowaniem słuchali o naszej pracy i oglądali umiejętności naszych psów.

5 czerwca na zaproszenie studentów Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie grupa ratowników STORAT przygotowała i zaprezentowała wykład na temat "Praca z psem ratownikiem". Spotkanie składało się z części teoretycznej i praktycznej na terenie kampusu uczelni.

22.05 pięcioro ratowników STORAT z czterema psami wzięło udział w VI Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowanym przez WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa w Rzeszowie. Na stoisku zaprezentowaliśmy nasze psy oraz sprzęt używany w akcjach ratunkowych. Posłuszeństwo psów oraz sprawność w pokonywaniu przeszkód można było oglądnąć na pokazie dynamicznym.

19.05 na XII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Kamionce, zorganizowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Rzeszowie, ratownicy Stowarzyszenia STORAT zaprezentowali umiejętności psów ratowniczych. Pokaz składający się z trzech części: posłuszeństwa indywidualnego, posłuszeństwa grupowego oraz pokonywania przeszkód wzbudził zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Na stoisku można było spotkać się z ratownikami oraz ich podopiecznymi, a także złożyć datek do puszki kwestarskiej na szkolenie zespołów ratowniczych.

10.05 odbyła się rzeszowska premiera filmu dokumentalnego "Fuks" zrealizowanego przez Trznadel Media, współfinansowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową. Sala kinowa w Wojewódzkim Domu Kultury wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Dziękujemy za tak liczne przybycie i miłe przyjęcie. Po projekcji publiczność licznie skorzystała z możliwości spotkania z ratownikami Storat.

W dn. 5-7.04 30 przewodników z 32 psami z 6 krajów podjęło wyzwanie zdania egzaminów psów ratowniczych według regulaminów IRO. Dla wielu była to pierwsza próba zweryfikowania umiejętności przez sędziów IRO. Wynik pozytywny uzyskało 10 zespołów, które zdały 12 egzaminów. Dodatkowo 1 zespół pomyślnie przeszedł próbę węchową na pierwszym w Polsce egzaminie mantrailingowym wg IRO. Wielkie podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników.
Dziękujemy również naszym współorganizatorom: IRO i Zkwp Oddział Rzeszów, sponsorom nagród: Dingo Gear i Royal Canin, partnerom: Gmina Głogów Małopolski i Nadleśnictwo Głogów Małopolski, oraz patronom medialnym: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów i Portal informacyjny nowiny24.pl.Zdjęcie grupowe w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: zdjęcie.30 marca w Nowym Łupkowie odbyła się prezentacja dotycząca organizowania akcji poszukiwawczych przez STORAT dla strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Omówiono taktyki poszukiwawcze oraz wypróbowano je praktycznie w terenie. Dzięki wsparciu sprzętowemu i dołączeniu do ćwiczeń strażaków z OSP Niebieszczany, mogliśmy wspólnie przećwiczyć szybkie trójki poszukiwacze i tyraliery. Zespół ratowników Storat z psem zademonstrował w terenie, jak wykorzystuje się zwierzę w poszukiwaniach ludzi.


5.04 - rozpoczynamy II Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych.
Poniżej program. Dla widzów dostępna będzie część konkurencji dotycząca posłuszeństwa i sprawności. Zapraszamy na stadion w Wysokiej Głogowskiej
Organizatorzy: STORAT, IRO, Zkwp Oddział Rzeszów, Sponsorzy: Dingo Gear, Royal Canin, Partnerzy: Gmina Głogów Małopolski, Nadleśnictwo Głogów Małopolski, Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl.


29.03 podczas uroczystości inaugurujących obchody 100-lecia Policji Państwowej na Podkarpaciu - Marta Gutowska - założyciel oraz szef szkolenia psów STORAT - została uhonorowana statuetką Sierżant Michał za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego. Uroczystego wręczenia tego wyróżnienia dokonał insp. Henryk Moskwa - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie w trakcie uroczystości nadania patrona podkarpackiej Policji.
Więcej zdjęć w galerii.


Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na II Międzynarodowe Egzaminy IRO. Zgłoszonych zostało 35 przewodników z 37 psami z 7 krajów: Polski, Słowacji, Słowenii, Czech, Rumunii, Węgier i Niemiec. Organizatorzy: STORAT, IRO, Zkwp Oddział Rzeszów, Sponsorzy: Dingo Gear, Royal Canin, Partnerzy: Gmina Głogów Małopolski, Nadleśnictwo Głogów Małopolski, Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl.


W dn. 5-6.03.2019 r. w czasie wiosennej sesji egzaminacyjnej w Nowym Sączu troje przewodników z psami odnowiło posiadane uprawnienia w klasie I o specjalności terenowej. Ponadto dwoje przewodników zdało egzamin w klasie 0 w specjalności terenowej.


W niedzielę - 24.02. - po raz kolejny gościliśmy w rzeszowskim kinie Helios. Troje ratowników STORAT ze swoimi psami starało się umilić dzieciom niedzielny poranek, prezentując im bezpieczne sposoby kontaktu z psem. Pytaniom i pieszczotom nie było końca. Na koniec, z kinowej sceny przekazaliśmy dzieciom i ich rodzicom informacje o naszej organizacji oraz możliwości przekazania nam 1% podatku.
Psy pokazały krótko swoje umiejętności.
Więcej zdjęć w galerii.


Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na II Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO w Rzeszowie w dniach 05-07.04.2019.
Więcej informacji na plakacie. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.
UWAGA! Od 01.01.2019r. obowiązuje nowy regulamin IRO dostępny na stronie www.iro-dogs.org w wersji angielskiej lub niemieckiej oraz na stronie www.storat.pl - tłumaczenie na język polski.
Wszystkie pytania proszę kierować na podany w zaproszeniu adres do kontaktu.
Osoby chętne do pomocy/pozorowania mile widziane - kontakt: irotest@storat.pl


Do wczesnych godzin przedpołudniowych 11 stycznia w dziesięciostopniowym mrozie dwa zespoły STORAT poszukiwały zaginionego 54-letniego mężczyzny - mieszkańca Kadłubisk. Tuż po zakończeniu sprawdzania wyznaczonych sektorów zaginiony został odnaleziony żywy przez patrol policji w miejscowości Narol.D O    A R C H I W U M