O R G A N I Z A C J A       P O Ż Y T K U       P U B L I C Z N E G O       K R S       Nr     0 0 0 0 0 4 7 4 2 3

   Strona Główna        
   Aktualności            
   O Stowarzyszeniu   
   Statut                   
   Władze                    
   Współpraca            
   Akcje ratownicze    
   Specjalności psów   
   Regulaminy             
   Jak dołączyć     
   Szkolenie psa    
   Szkolenie nawigatorów
   Galeria zdjęć          
   1%  dla STORAT     
  Sprawozdawczość OPP
   Prasa o nas     
   Kontakt                 
   Podziękowania        
   Księga Gości            
   Linki                        


A K T U A L N O Ś C I


Uwaga! Zmiana terminu na 25-27 września 2020.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji Jubileuszowej 20-lecia STORAT "Szukamy razem", która odbędzie się w dniach 25-27.09.2020 r. w Rzeszowie.

Konferencja ma na celu zintegrować służby mundurowe (Policja, PSP, OSP, WOT, Straż Graniczna, GOPR, Służba Leśna), stowarzyszenia i fundacje, a także różne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze i osoby zaangażowane w poszukiwania osób zaginionych.
STORAT zaprosił do udziału w Konferencji prelegentów, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu poszukiwań osób zaginionych. Uczestnicy będą mogli również poznać 20-letnie doświadczenie STORAT, a także praktyczne informacje o organizowaniu, planowaniu, i prowadzeniu działań ratowniczych z wykorzystaniem psów i nowoczesnego sprzętu.

25.09.2020 r. piątek
10:00Część oficjalna - rozpoczęcia Konferencji Jubileuszowej
11.00 - 19.00Wykłady i prelekcje
20:00Wieczorek integracyjny
26.09.2020 r. sobota
9.00 - 18.00Wykłady i prelekcje
27.09.2020 r. niedziela
9.00 - 14.00Pozorowane akcje poszukiwawcze z wykorzystaniem psów na terenie Nadleśnictwa Głogów z omówieniem i podsumowaniem działań

W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju, będziemy starali się o bezpieczną organizację wydarzenia lub wyznaczymy nowy termin.
Partnerem Głównym Konferencji jest Fundacja Zwierz https://fundacjazwierz.orgSzczęśliwe zakończenie poszukiwań!
W nocy 3.08 zespoły ratownicze z psami wraz ze strażakami OSP NIEBIESZCZANY, którzy są ratownikami STORAT, poszukiwały w Błędowej Tyczyńskiej zaginionej 80-letniej chorej kobiety.
Rano, zespół ratowniczy z psem, odnalazł zaginioną w wyznaczonym sektorze. Pani w dobrym stanie została przetransportowana do drogi gruntowej, a następnie pojazdem policyjnym do miejsca, gdzie została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego oraz szczęśliwej rodzinie.

21.06 zostaliśmy zadysponowani do poszukiwań 83-letniego mężczyzny w miejscowości Czemin w powiecie sandomierskim.
5 zespołów ratowniczych z psami przygotowywało się do udziału w akcji.
Tuż przed wyjazdem otrzymaliśmy wiadomość o odnalezieniu zaginionego.W nocy z 2/3.06 cztery zespoły z psami udały się na poszukiwania 25-letniego chorego mężczyzny do miejscowości Olchowa. Na szczęście w trakcie dojazdu nadeszła wiadomość o szczęśliwym odnalezieniu zaginionego.W dniu 3 maja 2020r. w trzynastym roku życia odszedł od nas kolejny pies ratowniczy. Owczarek niemiecki Ronda wzięła udział w jednej akcji ratowniczej. Teraz pełni służbę za "Tęczowym Mostem"

07.04.2020 w 15 roku życia po kilku latach służbowej emerytury odszedł za „Tęczowy most” owczarek australijski OSKAR. Brał udział w 59 akcjach. Odnalazł 2 osoby.

Noc z 10/11.03 trzy zespoły z psami terenowymi spędziły na poszukiwaniach 49-letniego mężczyzny w Bratkowicach. Tuż po zakończonych działaniach poszukiwany samodzielnie powrócił do miejsca zamieszkania.Cztery zespoły ratownicze z psami wraz ze strażakami OSP Niebieszczany przez całą noc z 6/7.03 poszukiwały w Zagórzu 51-letniego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Ciało zaginionego znaleziono 9.03 poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.

W dniach 26-28.02 odbyły się w Nowym Sączu egzaminy zorganizowane przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie wg rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. Dwoje przewodników STORAT odnowiło swoje uprawnienia w klasie I terenowej, a jeden w I klasie gruzowiskowej. Ponadto jedna przewodniczka z psem uzyskała po raz pierwszy uprawnienia w I klasie terenowej, a kolejny przewodnik - zdał egzamin terenowy w klasie 0.

W nocy z 23/24.02 trzy zespoły ratownicze i przewodnik z psem mantrailingowym poszukiwały w Górnie chorego 65 - letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej. Dobra organizacja działań oraz współpraca służb uczestniczących w poszukiwaniach doprowadziły do odnalezienia zaginionego przez tyralierę złożoną z policjantów i strażaków. Wychłodzony mężczyzna będący w stanie zagrożenia życia został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.W niedzielę 16 lutego cztery psy i pięciu ratowników STORAT kolejny raz gościło w kinie Helios w Rzeszowie. Rzec można, że nasza obecność na poranku to już tradycja. I tym razem zainteresowanie psami wśród najmłodszych było ogromne. Staraliśmy się pokazać sposoby bezpiecznego kontaktu z psami i opowiedzieć o naszej pracy. Na zakończenie spotkania na sali kinowej nasi czworonożni przyjaciele pokazali krótko swoje umiejętności, a my przekazaliśmy najważniejsze informacje o naszym Stowarzyszeniu i możliwości wsparcia nas 1% podatku.

25.01 wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętowaliśmy Jubileusz XX - lecia powstania Stowarzyszenia STORAT. Uroczysta Akademia odbyła się w Hotelu Antyczny Dwór w Rudnej Małej. Serdeczne życzenia, listy gratulacyjne oraz okolicznościowe grawertony otrzymaliśmy od Prezesa Zarządu Głównego GOPR, Członka Zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Burmistrza Miasta i Gminy Głogów Małopolski, przedstawiciela Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, przedstawiciela Podkarpackiego Komenda nta Wojewódzkiego PSP, przedstawicieli Prezydenta Miasta Rzeszowa, Prezesa OSP Budy Głogowskie oraz Prezesa OSP Niebieszczany. List gratulacyjny nadesłał także były Naczelnik GOPR - Jacek Dębicki. Była okazja do przyjęcia na staż nowych członków Stowarzyszenia. Wręczone zostały również nominacje na członków zwyczajnych oraz nominacje dla nawigatorów. Jeden z ratowników odebrał wyróżnienie za udział w 100 akcjach ratowniczych.

W nocy z 18/19.01 zespół ratowniczy z psem mantrailingowym poszukiwał w Rzeszowie wspólnie z policjantami zaginionego chorego 75-letniego mężczyznę. Niedługo po zakończeniu pracy w terenie nadeszła wiadomość o odnalezieniu zaginionego w Gniewczynie Trynieckiej (ponad 40 km od Rzeszowa).Konferencja Jubileuszowa "Szukamy Razem"

W dniach 17-19 kwietnia 2020 roku w Rzeszowie odbędzie się Konferencja Jubileuszowa 20-lecia STORAT pod hasłem "Szukamy Razem".
W piątek i sobotę planowane są prelekcje dotyczące poszukiwania osób zaginionych oraz współdziałania służb mundurowych i grup poszukiwawczo-ratowniczych. W niedzielę przeprowadzona zostanie pozorowana akcja poszukiwawcza z wykorzystaniem psów terenowych, tropiących i mantrailingowych. Będzie to okazja do spotkania się i wymiany doświadczeń.
Szczegóły i zapisy wkrótce.

W dniach 22 i 29 listopada na zaproszenie Anety Migas ze Sport Dogs - przewodnik STORAT ze swoim psem współuczestniczył w zajęciach „Przyjaciel Psa” organizowanych przez Koalicję dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży przy Małopolskim Kuratorze Oświaty. Partnerem Głównym kampanii była Małopolska, organizatorem Towarzystwo Parku im. dra Henryka Jordana przy współudziale Małopolskiego Kurator Oświaty. W dwóch 2 godzinnych pokazach i prelekcjach wzięło udział ponad 400 dzieci, w tym dzieci ze szkoły specjalnej. Podczas zajęć przekazana została podstawowa wiedza na temat zachowania psów, życia i współpracy z nimi. Odbył się też pokaz wyszkolenia psów, jak również pokrótce została omówiona i zaprezentowana praca psa ratowniczego. Dzieci zachwycone pokazem na koniec miały możliwość głaskania i karmienia psów, a także wykonania zdjęć.
fot. Marcin Kaproń

W dniu 23.11.2019 r. w Lesku odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Ratownika Górskiego w Grupie Bieszczadzkiej GOPR. W trakcie uroczystej akademii prezesi Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz STORAT podpisali nowe porozumienie o współpracy pomiędzy naszymi organizacjami. Liczymy na dobre efekty współdziałania na rzecz osób zaginionych.

W dniu 16.11.2019 r. czworo członków STORAT uczestniczyło w jubileuszu 45-lecia Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR. W czasie uroczystej akademii, na prośbę przewodniczącego Podkomisji - Jacka Falkenberga, Marta Gutowska opowiedziała o początkach szkolenia psów ratowniczych w Polsce, którego była pionierem.

W nocy z 6/7.11 pięć zespołów ratowniczych (w tym jeden z psem mantrailingowym) oraz patrol na quadzie OSP Niebieszczany poszukiwało w Gliniku Dolnym zaginionego 40-letniego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego. Zaginiony został odnaleziony przez przypadkowe osoby 8.11 poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.W nocy z 25/26.10 pięć zespołów ratowniczych z psami (w tym przewodnik psa mantrailingowego oraz zespół OSP Jabłonna) prowadziło poszukiwania zaginionej 89-letniej kobiety w okolicach miejscowości Dziurków (pow. Lipsko). W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionej. Ciało zaginionej odnaleziono w grudniu 2019 r. poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.Za nami jesienna sesja egzaminacyjna w PSP w Nowym Sączu. Między 16 a 18.10 czterech przewodników z psami odnowiło uprawnienia w klasie I terenowej, jeden odnowił uprawnienia w klasie I gruzowiskowej i jeden uzyskał po raz pierwszy uprawnienia w klasie I terenowej.

W nocy z 26/27.09 cztery zespoły ratownicze poszukiwały w miejscowości Jastrzębiec zaginionego 73 - letniego grzybiarza. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.W dn. 6 - 8.09 w Ulanowie odbyło się coroczne szkolenie wyjazdowe zespołów STORAT. Na bazę szkolenia wybraliśmy Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Tanew. Przez trzy dni intensywnych zajęć 27 osób z 14 psami w tym ratownicy STORAT, pozoranci, instruktorzy oraz strażacy z OSP Jabłonna trenowało:
- posłuszenstwo i sprawność psów (indywidualnie i grupowo),
- teorię i praktykę nawigacji przy pomocy busoli oraz odbiornika GPS,
- przeszukiwanie terenu z własną nawigacją przy wsparciu nawigatora,
- przeszukiwanie brzegu rzeki z pontonu,
- transport zespołu quadem,
- przeszukiwanie budynku,
- przewodnicy psów mantrailingowych - tropienie pod okiem Joanny Stefańskiej,
- zajęcia teoretyczne m.in. z teorii zapachów oraz nocną akcje pozorowaną.
Ćwiczenia w terenie odbywały się w lasach Nadleśnictwa Rozwadów w okolicach Huty Deręgowskiej.

Po południu 24.08 ratownicy STORAT z psami udali się na piknik osiedlowy na osiedlu Słocina w Rzeszowie. Pokaz wyszkolenia psów cieszył sie dużym zainteresowaniem zgromadzonych. Szczególną atrakcją zwłaszcza dla dzieci była możliwość bliskiego kontaktu z psami.

W nocy z 22/23.08 cztery zespoły ratownicze i przewodnik psa mantrailingowego poszukiwały w Gwoźnicy Górnej zaginionej 78 - letniej kobiety. Nad ranem akcja została zakończona po samodzielnym powrocie poszukiwanej do miejsca zamieszkania.W nocy z 1/2.08 dwa zespoły ratownicze STORAT poszukiwały w Lipowicy pod Przemyślem 31-letniego chorego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.30 lipca w Rzeszowie, podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji, prezes STORAT został odznaczony Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji. Wręczenia medalu w imieniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie - nadinsp. Henryka Moskwy. To kolejny wyraz uznania za pracę ratowników całego Stowarzyszenia.

W nocy z 23/24.07 zostaliśmy poproszeni przez Komendę Policji w Kańczudze o pomoc w poszukiwaniach zaginionego od siedmiu dni mężczyzny z miejscowości Hadle Kańczuckie. W wyniku analizy zebranych informacji wytypowano cztery najbardziej prawdopodobne sektory do poszukiwań. W jednym z nich, po 50 minutach od rozpoczęcia poszukiwań w bardzo trudno dostępnym terenie, pies odnalazł ciało zaginionego i doprowadził do niego ratowników.19.07 troje przewodników z psami spotkało się z uczestnikami półkolonii w Szkole Języków Obcych PROMAR w Rzeszowie. Porozmawialiśmy o naszej pracy z psami, bezpiecznych zachowaniach w kontaktach ze zwierzętami oraz zaprezentowaliśmy umiejętności naszych psiaków.

W nocy z 13/14.07 - 5 zespołów ratowniczych z psami poszukiwało w okolicach Głogowa Małopolskiego 21 - letniego mężczyzny. W terenie wyznaczonym do przeszukania nie odnaleziono zaginionego.
Ciało zaginionego odnaleziono 20.07. poza terenem przeszukanym przez zespoły STORAT.

W niedzielę 16.06 po zakończonym treningu ratownicy STORAT z psami udali się na "Rodzinny Piknik Policyjny z Okazji Dnia Dziecka" zorganizowany przez Zarząd Terenowy NSZZ OPP w Rzeszowie na terenie Oddziałów Prewencji Policji w Zaczerniu. Po pokazie wyszkolenia psów była możliwość spotkania z przewodnikami oraz ich podopiecznymi.

Upalne letnie popołudnie 15.06 poprzedzające ćwiczenia nocne połączone z pozorowaną akcją spędziliśmy z naszymi psami na Dniach Osiedla Paderewskiego - Padarewiadzie 2019. Pokaz wyszkolenia psów mimo trudnych warunków atmosferycznych - podobał się zgromadzonej publiczności.

9.06 w Twierdzy ratownicy STORAT z psami wzięli udział w Strażackim Dniu Dziecka zorganizowanym przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Zaprezentowaliśmy służbę w naszej organizacji oraz wyszkolenie psów ratowniczych.

6.06 dwoje przewodników z psami udało się do Żywca i Przyłękowa na spotkanie z dziećmi ze szkół podstawowych Fundacji Œw. Królowej Jadwigi. Dzieci, młodzież i nauczyciele z zainteresowaniem słuchali o naszej pracy i oglądali umiejętności naszych psów.

5 czerwca na zaproszenie studentów Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie grupa ratowników STORAT przygotowała i zaprezentowała wykład na temat "Praca z psem ratownikiem". Spotkanie składało się z części teoretycznej i praktycznej na terenie kampusu uczelni.

22.05 pięcioro ratowników STORAT z czterema psami wzięło udział w VI Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowanym przez WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa w Rzeszowie. Na stoisku zaprezentowaliśmy nasze psy oraz sprzęt używany w akcjach ratunkowych. Posłuszeństwo psów oraz sprawność w pokonywaniu przeszkód można było oglądnąć na pokazie dynamicznym.

19.05 na XII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Kamionce, zorganizowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Rzeszowie, ratownicy Stowarzyszenia STORAT zaprezentowali umiejętności psów ratowniczych. Pokaz składający się z trzech części: posłuszeństwa indywidualnego, posłuszeństwa grupowego oraz pokonywania przeszkód wzbudził zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Na stoisku można było spotkać się z ratownikami oraz ich podopiecznymi, a także złożyć datek do puszki kwestarskiej na szkolenie zespołów ratowniczych.

10.05 odbyła się rzeszowska premiera filmu dokumentalnego "Fuks" zrealizowanego przez Trznadel Media, współfinansowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową. Sala kinowa w Wojewódzkim Domu Kultury wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Dziękujemy za tak liczne przybycie i miłe przyjęcie. Po projekcji publiczność licznie skorzystała z możliwości spotkania z ratownikami Storat.

W dn. 5-7.04 30 przewodników z 32 psami z 6 krajów podjęło wyzwanie zdania egzaminów psów ratowniczych według regulaminów IRO. Dla wielu była to pierwsza próba zweryfikowania umiejętności przez sędziów IRO. Wynik pozytywny uzyskało 10 zespołów, które zdały 12 egzaminów. Dodatkowo 1 zespół pomyślnie przeszedł próbę węchową na pierwszym w Polsce egzaminie mantrailingowym wg IRO. Wielkie podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników.
Dziękujemy również naszym współorganizatorom: IRO i Zkwp Oddział Rzeszów, sponsorom nagród: Dingo Gear i Royal Canin, partnerom: Gmina Głogów Małopolski i Nadleśnictwo Głogów Małopolski, oraz patronom medialnym: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów i Portal informacyjny nowiny24.pl.Zdjęcie grupowe w większej rozdzielczości można ściągnąć tutaj: zdjęcie.30 marca w Nowym Łupkowie odbyła się prezentacja dotycząca organizowania akcji poszukiwawczych przez STORAT dla strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Omówiono taktyki poszukiwawcze oraz wypróbowano je praktycznie w terenie. Dzięki wsparciu sprzętowemu i dołączeniu do ćwiczeń strażaków z OSP Niebieszczany, mogliśmy wspólnie przećwiczyć szybkie trójki poszukiwacze i tyraliery. Zespół ratowników Storat z psem zademonstrował w terenie, jak wykorzystuje się zwierzę w poszukiwaniach ludzi.


5.04 - rozpoczynamy II Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych.
Poniżej program. Dla widzów dostępna będzie część konkurencji dotycząca posłuszeństwa i sprawności. Zapraszamy na stadion w Wysokiej Głogowskiej
Organizatorzy: STORAT, IRO, Zkwp Oddział Rzeszów, Sponsorzy: Dingo Gear, Royal Canin, Partnerzy: Gmina Głogów Małopolski, Nadleśnictwo Głogów Małopolski, Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl.


29.03 podczas uroczystości inaugurujących obchody 100-lecia Policji Państwowej na Podkarpaciu - Marta Gutowska - założyciel oraz szef szkolenia psów STORAT - została uhonorowana statuetką Sierżant Michał za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego. Uroczystego wręczenia tego wyróżnienia dokonał insp. Henryk Moskwa - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie w trakcie uroczystości nadania patrona podkarpackiej Policji.
Więcej zdjęć w galerii.


Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na II Międzynarodowe Egzaminy IRO. Zgłoszonych zostało 35 przewodników z 37 psami z 7 krajów: Polski, Słowacji, Słowenii, Czech, Rumunii, Węgier i Niemiec. Organizatorzy: STORAT, IRO, Zkwp Oddział Rzeszów, Sponsorzy: Dingo Gear, Royal Canin, Partnerzy: Gmina Głogów Małopolski, Nadleśnictwo Głogów Małopolski, Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl.


W dn. 5-6.03.2019 r. w czasie wiosennej sesji egzaminacyjnej w Nowym Sączu troje przewodników z psami odnowiło posiadane uprawnienia w klasie I o specjalności terenowej. Ponadto dwoje przewodników zdało egzamin w klasie 0 w specjalności terenowej.


W niedzielę - 24.02. - po raz kolejny gościliśmy w rzeszowskim kinie Helios. Troje ratowników STORAT ze swoimi psami starało się umilić dzieciom niedzielny poranek, prezentując im bezpieczne sposoby kontaktu z psem. Pytaniom i pieszczotom nie było końca. Na koniec, z kinowej sceny przekazaliśmy dzieciom i ich rodzicom informacje o naszej organizacji oraz możliwości przekazania nam 1% podatku.
Psy pokazały krótko swoje umiejętności.
Więcej zdjęć w galerii.


Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na II Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO w Rzeszowie w dniach 05-07.04.2019.
Więcej informacji na plakacie. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.
UWAGA! Od 01.01.2019r. obowiązuje nowy regulamin IRO dostępny na stronie www.iro-dogs.org w wersji angielskiej lub niemieckiej oraz na stronie www.storat.pl - tłumaczenie na język polski.
Wszystkie pytania proszę kierować na podany w zaproszeniu adres do kontaktu.
Osoby chętne do pomocy/pozorowania mile widziane - kontakt: irotest@storat.pl


Do wczesnych godzin przedpołudniowych 11 stycznia w dziesięciostopniowym mrozie dwa zespoły STORAT poszukiwały zaginionego 54-letniego mężczyzny - mieszkańca Kadłubisk. Tuż po zakończeniu sprawdzania wyznaczonych sektorów zaginiony został odnaleziony żywy przez patrol policji w miejscowości Narol.D O    A R C H I W U M